Черкаський науковець розробляв перший аналог GPS-навігатора

Інновації

Кандидат технічних наук Володимир Салапатов розповідає про досвід участі в міжнародному проекті "Коспас-Сарсат".

 

Ukrainian English Russian

Навігатор сьогодні – звична частина нашого життя: з його допомогою ми можемо знайти потрібну вулицю в чужому місті, новий магазин і навіть прослідкувати рух громадського транспорту. А понад 30 років тому світ потребував винаходів, які дозволяли б рятувати корабельні судна, що потрапили в аварію. Одним із тих, у кого з’явилася ідея, як це реалізувати, став черкащанин Володимир Салапатов, пише in.ck.ua.

Коспас-Сарсат – міжнародна супутникова пошуково-рятувальна система, яка в разі виникнення аварії на літаках і судах сповіщає про це і вказує на місце розташування радіобуїв, встановлених на транспортних засобах.

- Ми розробляли крос-систему як інструмент навігаційної програми, яка дозволяє оперативно визначати координати аварійного об’єкта. Навігаційна програма базувалася на використанні ефекту Доплера – коли об’єкт віддаляється від джерела сигналу, "частота" його сигналу зменшується і навпаки, - розповідає він.

У 1982 році тогочасний СРСР запустив перший супутник в проекті "Коспас-Сарсат". У ті часи запуск супутника став справжнім успіхом.  Ці напрацювання досі використовуються в США.

За словами Володимира Салапатова, для виявлення координат за допомогою  супутника в сучасних GPS-навігаторах так само використовується ефект Доплера.

Нині науковець має 40 років викладацького стажу, є автором понад 70 наукових і методичних праць, викладає студентам ЧНУ декілька дисциплін.  Цього року Володимиру Івановичу виповнюється 70.

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: