Щоб приїхати на збори, фермери відірвалися від поля: хтось почав підготовку ґрунту під посівну, хтось збирався сіяти ріпак, але земля суха — жде дощу, хтось почав збирати соняшник. Скошують кукурудзу. Але що то за силос, коли нема качана?
— Нам щодня готують сюрпризи — парламент, управлінці, шахраї, а тепер ще й погода, — окреслив особливість 2020-го Віктор Гончаренко, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Черкаської області. — Зараз у господарствах іде списання посівів. А тим часом деякі зернові експерти в державі заспокоюють: мовляв, ну не 100 мільйонів зерна зберемо, а 97 мільйонів, нічого страшного. Люди добрі, ми всі розуміємо, що великого врожаю цього року не буде, а озвучені оптимістичні прогнози — це все для того, щоб збити ціни на внутрішньому ринку.
Підтримки нам декларується багато, — продовжив Віктор Гончаренко. — Але кинься — або нема механізму втілення програми, або вже й претенденти на державну підтримку визначені, документи у них готові й ждуть, а грошей у бюджеті нема. Ринок землі, казали, приймається теж для фермера. Але насправді ведеться зачистка землі від селянина, — переконаний він.
Багато фермерів уже стогнуть від того, що податківці їм блокують накладні, пише «Черкаський край».
— У мене новостворене господарство, — повідав Валерій Перепелиця. — Продав жменю пшениці — заблокували. Через «наявність в органах ДПС інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення платником ризикових операцій». І з’ясувати, які ознаки, нереально, тому що відповідальність комісійна. Нема до кого дзвонити. «Ви документи скидайте, ми розберемося». Приніс пакет документів — через десять днів розблокували. Продав другу жменю — заблокували. Так, податкова ловить фірми, які продають неіснуюче зерно. У мене ж реальне місцеве підприємство, земля. Колега-аграрій, у якого три гектари, зареєструвався як ФОП. Елеватор не хоче з ним мати справу. Кажуть, ти — ФОП. То й що, у нього ж не роги ростуть? Як кажуть нам деякі, а чого ви не торгуєте на Чиказькій біржі? Хто вам заважає красиво жити? Може, ви якісь недолугі? Дрібному виробнику буває важко задокументувати виконану роботу: ну кум йому закрив вологу на 70-ти сотках. А держав зерно в причепі у сараї. Іде видавлювання самостійників із землі.
Фермери хотіли б натомість допомоги від податківців, правоохоронців: поширилося шахрайство. Фірми приймають зерно, банкрутують і щезають. Міняють назви і ведуть далі свій нечесний бізнес.
— Городищенські фермери відвезли на переробку сої на 5 мільйонів гривень, — розповів Олег Пухтій. — Мені рік як мільйон гривень не повертають. Більш того: зразу сплатив 166 тисяч гривень ПДВ. По нашій справі було відкрито кримінальне провадження, але… по цей час нікому підозру не висунуто. Ми самі провели розслідування, зустрілися з бенефеціарами, але ті сказали нам у очі: ми вам грошей не віддамо. Один із фермерів виграв суд, відстояв і апеляцію, але… на його рахунках і досі нулі. Нас ніхто не чує.
Фермери створили на сайті асоціації чорний список фірм, які непорядні в бізнесі, й цей список на очах розростається.
Присутній на нараді очільник обласного агродепартаменту Анатолій Яріш зазначив, що бракує комунікації з фермерами:
— Районних управлінь уже немає, ми надсилаємо рекомендації, програми підтримки фермерства, документи по водних об’єктах, по бджільництву на ОТГ, але там кінці й губляться. Ми створили інформаційну базу фермерських господарств. Але не в усіх фермерів є електронні адреси, куди можна скинути файли. Немає для оперативного обміну інформацією груп у вайбері.
Фермери звернулися до очільника департаменту, щоб з осені розробити програму підтримки дрібних і середніх господарств, щоб забезпечити посівну. У кожного ситуація різна, але в кожного дуже важка.