Колишній черкащанин відкрив власну справу за кошти МХП

Практика бізнесу

Знамениті червоні каліфорнійські черв’яки виробляють біогумус   неподалік Черкащини - у Головківці Чигиринського району. Сільська родина знайшла альтернативу спалюванню листя — вже рік тут розводять каліфорнійських черв’яків і отримують органічне добриво. А за кілька років планують отримувати з цього прибуток.

Ukrainian English Russian

Проект «Золотий черв’як»  торік виграв у конкурсі мікрогрантів «Село. Кроки до розвитку» від агрохолдингу МХП.  Нагадаємо, конкурс відбувається вже чотири роки і спрямований на розвиток і підтримку малого бізнесу на селі, пише procherk.info.

Господар обійстя Андрій Луговий показує біля городу продовгувату купу, накриту опалим листям.

— Ось тут і живуть наші «старателі». Я багато читав про користь цих простих створінь, — розповідає ентузіаст. — Більше того, є господарства в сусідніх областях, де в промислових масштабах за допомогою черв’яків виробляють біогумус і вагонами продають навіть за кордон. В селі Івківці, неподалік, де була свиноферма, землю з навколишніх боліт вистилали буртами і з одного боку запускали черв’яків. За деякий час із того краю, де вони попрацювали, вже збирають ґрунт на продаж. «Старателі» ж, відфільтрувавши одну ділянку, повзуть далі.

Один такий черв’як за день переробляє масу, співмірну з масою свого тіла. Тисяча черв’яків «виготовляють» кілограм гумусу.

­– У природних умовах один сантиметр гумусу створюється близько 300 років. Не секрет, що останнім часом якість ґрунтів в Україні катастрофічно погіршується. Тому створення біогумусу дуже актуально. Власники городів, приміром, не хочуть розбиратися в якихось труднощах, а за традицією не відступають від згубної, на думку ентузіаста-аграрника з Головківки, технології глибокого обробітку ґрунту. Поживні рештки та листя дерев часто спалюють, роблячи подвійну шкоду — і землі, й своєму здоров’ю. Над селами й полями в осінню пору то тут, то там видно дим... Он сусід, – зауважує Андрій, – два дні ходив біля купи листя, яка не стільки горіла, скільки тліла, отруюючи повітря. А міг зробити компост чи з допомогою біологічних «помічників» перетворити листя на еліксир родючості.

У минулому він — житель Черкас, а дружина — місцева, розповів молодий сільський господар. Є й сьогодні в селі перспективні напрямки, та от довести все до одержання прибутку самотужки досить складно. Потрібні або кредити, або об’єднання зусиль кількох ентузіастів. Навіть для черв’яків потрібно створити певні зручності. Придбав неподалік дві ділянки, де планує забетонувати зону для їхнього розведення (на них полюють кроти та миші). А ще потрібно збудувати навіс, щоб затіняв цю зону. Без техніки вручну все це робити складно, тому планує придбати міні-трактор з фронтальним навантажувачем. Це допоможе й гній від корів вибрати, і гумус складати. З тони органіки після «старателів» буде 600 кілограмів гумусу, решта 400 кг трансформується в живу масу. Давали гумус сусідам на пробу: частину грядки посадив у звичайний ґрунт, а частину — в гумус після черв’яків. Різниця в розвитку рослин була більш, ніж переконливою.

Родина ще не одержала прибутків у грошовому еквіваленті, бо ще нічого не продала, але близько двох десятків знайомих із сусідніх Мельників, Грушківки, дізнавшись про каліфорнійських черв’яків, попросили кілька штук собі на розведення. Андрій запрошує приїжджати за рік, щоб побачити справді розвинуту «ферму» каліфорнійських помічників.

 

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: