Місцевий архітектор стурбований руйнуванням візитівки Черкас

Новини

Черкаський архітектор, лауреат Національної премії імені Т.Г.Шевченка 1987 року та Державної премії СРСР 1989 року Леонід Кондратський — талановитий зодчий Шевченківського краю. Один із шедеврів руки архітектора — ресторан «Славутич», відкритий в обласному центрі у березні 1969-го на межі Черкас і Дахнівки. З того часу чи не на всіх листівках та фотоальбомах із зображенням міста над Дніпром двоярусний заклад громадського харчування поставав візитівкою краю. Нині чудова будівля занепала, стала непотрібною місту.

Ukrainian English Russian

Про це з невимовною тривогою розповідає в листі до редакції «Черкаського краю» один із будівничих «Славутича».

1966 рік. Третій рік, як у Черкасах уже працювали троє молодих архітекторів — я, Леонід Кондратський, спільно з Миколою Собчуком і Сергієм Фурсенком. Усіх нас по закінченні інституту в 1963 році направили на роботу в Черкаси, щоб розбудовувати молоду, тільки що утворену, Черкаську область.

Головним напрямком нашої праці було формування Генерального плану розвитку міста Черкаси, за яким ретельно й прискіпливо стежила влада. Під час чергового розгляду молоді архітектори запропонували випрямити дорогу при виїзді з Черкас до Канева на околиці села Дахнівка. Шлях у тому місці, роблячи зигзаг, проходив із ухилом по природному яру, й випрямлення вбачалося економічно вигідним. Пропозиція була прийнята. Після завершення засідання голова Черкаської облспоживспілки Олександр Бучацький підійшов до архітекторів і порадив подумати, як використати яр, по якому пролягала дорога.

Свого часу Олександр Дмитрович поставив на краю цього яру вагончик, в якому могли поїсти водії та проїжджі, й тому, очевидно, не хотів позбутися цього об’єкта. Пропозиція захопила думки архітекторів. Розгорнулася дискусія на всю ніч, і ми не зогледілися, як на ранок наступного дня виник ескіз «приборкання» крутосхилого яру. З початком робочого дня прийшли до Олександра Бучацького з ескізом, головна ідея якого полягала у тому, щоб яр використати як котлован, у якому збудувати цехи комбінату зі зберігання й соління овочів, а завершити комплекс будівлею ресторану, фасад якої виходить на трасу Черкаси-Канів. Пропонували також комбінат і ресторан накрити природним газоном, а вхід до закладу облаштувати зверху, з газону.

Олександр Дмитрович визнав ідею блискучою і доручив негайно зайнятися розробкою конструкторсько-кошторисної документації за ескізами архітекторів.

Архітектор А.Кравченко у процесі роботи над об’єктом став четвертим членом авторського колективу.

Назву ресторану «Славутич» дав Олександр Бучацький: його захопив мальовничий краєвид Дніпра-Славути, котрим можна було милуватися з верхнього східного вестибюлю. «Славутич» швидко став окрасою, візитівкою міста. Біля нього одразу організували тролейбусну зупинку «Санаторій «Україна», що досі використовується громадським транспортом. У комплексі з рестораном відкрили пивний бар.

Об’єктом зацікавилися й контролюючі органи. Експерти контрольно-ревізійного управління перевірили всю документацію з проєктування і будівництва. У підсумку вивели позитивний висновок: вартість одного посадкового місця ресторану «Славутич» дорівнює 800 рублів, у той час, коли економічно вдалим вбачалося будівництво в розрахунку 1200-2000 рублів на одне посадкове місце закладу. Завдяки такому показнику ресторан «Славутич» здобув визнання на столичній виставці передового досвіду в Києві, рекламувався як зразковий.

« Архітектори трудилися з шостої години ранку до півночі щодня, на сон відводилося 5-6 годин. Працювали з думкою про майбутні покоління, які прийдуть і візьмуть у свої руки створені нами з любов’ю творіння.

Прийшов цей час. Прийшло нове покоління. І не знайшлося тих, хто б подбав про «Славутич».А ПРИКРО!», пише Леонід КОНДРАТСЬКИЙ.

 

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: