Перспективні шляхи підвищення енергоефективності на Черкащині

У зв’язку з подорожчанням енергоносіїв та напруженою економічною ситуацією спостерігається пожвавлення на ринку альтернативних енергоносіїв. Експерти відзначають стрімке зростання попиту на котельні, що використовують пелети, брикети, твердопаливні котли, електрообігрівачі тощо. Які серед цих енергоефективних технологій є найбільш перспективними для впровадження на Черкащині розповіли порталу «Діловий регіон» представники енергетичної галузі.

Ігор Кирильчук Ігор Кирильчук

національний координатор проекту підвищення енергоефективності та сприяння у впровадженні відновлюваних джерел енергії на підприємствах агрохарчової галузі (м. Київ)

На Черкащині перспективним вважаю переведення котлів на тверде паливо і відмову від природного газу там, де це доцільно. Є достатньо, хоч не так багато, як у Карпатах чи на Поліссі, деревини, яку можна використовувати як щепу або пелети чи брекети. Є запаси соломи. Ніж спалювати їх на полі, то краще спалити в пелетах чи в гранулах.

Сонячну енергію можна використовувати для нагрівання технічної води. Потенціал достатній на Черкащині. Ці проекти будуть ефективні та окупні.

Для сільськогосподарського регіону дуже доцільно впроваджувати біогазові проекти: переробка силосу і гною на біогаз. Подібний проект ми зараз готуємося реалізувати з ТОВ «Кролікофф».

Для гарно діючої компанії залучити дешевий кредитний ресурс – це нормально. Часто підприємці, на жаль, не знають можливостей. Зараз досить складна ситуація на інвестиційному ринку України. Але працює НЕФКО, працює Глобальний екологічний фонд спільно з ЮНІДО, працює канадійське агентство. Підприємці просто про них не знають.

Ігор Одокієнко

президент ТОВ «Черкасиелеватормаш» (м. Черкаси)

Зараз спостерігається сплеск попиту на енергоефективні технології. Кожен хоче поставити власну котельню, а відповідно, попит на обладнання для виробництва палива для цих котлів теж підвищується.

Основна проблема в цьому питанні – це джерело сировини. Якщо західні регіони багаті деревом, то в них достатньо сировини і для брекетів, і для пелетів. Що стосується Черкащини, у нас є підприємства, що роблять брикети. Розширення гальмується саме через відсутність сировинної бази. Ще одна проблема - у нас відсутнє допоміжне обладнання, яке давало би можливість переробляти безпосередньо поблизу джерела сировини і отримувати проміжну сировину, щоб потім її вивозити. Бо невигідно возити самі відходи з місць рубок. Тому на заході є технології, які дозволяють поблизу, навіть у лісосмузі, переробити деревину після санітарної рубки, наприклад, у ту фракцію, яка дозволяє безпосередньо використовувати її в нашому технологічному процесі.

У нас уже є задумки для виробництва таких мобільних установок для переробки деревини в лісосмузі.

Це обладнання коштує дорого, і наші лісові господарства поки що не можуть собі їх дозволити. Але виробники пелет будуть інвестувати в це обладнання, щоб забезпечити себе сировиною.

Поштовх уже відбувся. Тому ситуація влітку зміниться. Наступної осені таких виробництв буде значно більше.

Максим Сагдієв Максим Сагдієв

директор ПП «Аргус-сервіс»

Нам треба диверсифікувати види палива, іти вперед. Газ потрібен, хай буде, але є ще біопаливо, сонячна енергія, вітроенергетика. В усіх європейських країнах це диверсифіковано, розбито по більш-менш однакових частинах. І тоді держава більш захищена. Коли ми залежимо від одного виду палива, державу легко шантажувати.

І кожен сектор повинен мати той вид палива, який йому доступний, який йому підходить. Є поняття – місцевий вид палива. На нього і треба орієнтуватися. Для сільгоспвиробників доречне впровадження агроплетів із соломи, відходів деревини, соняшничиння. Є фірми, які займаються пелетуванням, брикетуванням, роблять із відходів паливо. І фермеру треба звертатися до них. Або кооперуватися. Кілька господарств можуть купити один брикетувальний станок для спільного використання

Ринкові відносини самі в подальшому визначать, чим буде вигідніше опалювати. Ціну буде формувати ринок. Зараз потрібно цю нішу займати.

Дрова – це добре, але вони вимагають ручного завантажування. Це доречно для домогосподарства. А пелета вже передбачає автоматизацію, а значить більш дороге обладнання, яке по кишені великим підприємствам.

Найкращий варіант – залишити газову котельню (якщо була), а поряд зробити котел чи котельню на альтернативному виді палива, щоб був вибір.

Владислав Сушко Владислав Сушко

директор компанії «Авант-груп»

Зараз надзвичайно сприятлива ситуація для версифікації енергоносіїв, бо є попит, нагальна потреба. Питання в тому, чи будуть для цього інвестиції, і куди їх спрямують – на створення нових моделей споживання енергії чи на реформацію старої системи?

Оскільки наша країна є експортером електроенергії, то ставку треба зробити на електроопалення. І дати людям нормальний тариф. Щоправда, ринок якісних обігрівачів тільки починає розвиватися, їх іще дуже мало. Зараз Черкаси на готові до впровадження енергоефективних технологій. Основна перешкода – це заборона відключатися від центрального опалення, тобто, заборона користуватися якісною послугою з надання тепла.

Зараз у нас відкриті кватирки взимку – це нонсенс! Є об’єктивні причини для заборони: перепад тиску, збої в системі. Якщо ще будинок відключити можна, то персонально квартири – дуже проблемно. Це буде колапс на ринку теплозабезпечення. Але рухатися в цьому напрямку потрібно. Бо коштів на відновлення ЖКХ не існує, і це недоцільно. Практика показує, що в країнах Європи більшість людей користується електроопаленням. Подібна ситуація і в західних областях України. Там система центрального опалення швидше зіпсувалася. Тому були змушені дозволити людям відключатися. І зараз основна маса домогосподарств мають альтернативну систему опалення.

Олексій Болібрук Олексій Болібрук

керівник технічного відділу ТОВ «Манеж»

Нам зараз бракує досвіду європейських і зарубіжних країн щодо впровадження таких технологій, ми перебуваємо на початковому етапі. Треба дивитися на проблему ширше: не лише з погляду економічного, але й зважати, що ми залишаємо після себе. Енергоефективність має бути такою, щоб у першу чергу не страждало людство і земля в майбутньому.

Зараз нам необхідно закласти будівельні норми, згідно з якими всі будинки, що проектуються в Україні, мають враховувати показники енергоефективності. І закріпити ці стандарти на законодавчому рівні, щоб усі забудовники їх дотримувалися. Основний посил такий, щоб не боротися з надлишком чи недоліком енергії, що надходить у приміщення, а робити все, щоб усунути причину надходження чи забезпечити максимальне її проникнення, коли необхідно.

На Черкащині в короткостроковій перспективі ефективними є котли на твердому паливі. В довготерміновій перспективі основним джерелом енергії на землі, звичайно, залишається сонце. Треба максимально використовувати сонячну енергію. Бо, навіть встановлюючи твердопаливні котли, ми використовуємо ресурси землі, а вони рано чи пізно закінчаться. Тому треба використовувати таке джерело, яке нам дається даром, тобто, сонце.