17:34, 07 вересня 2019

В Україні налічується майже сім мільйонів власників паїв. І, як обіцяє президент, вже у наступному році вони зможуть їх продати за гідну ціну.

  Цікаво, що мораторій на продаж землі діє в Україні майже 20 років. Такі обмеження є лише у п’яти країнах світу: Північній Кореї, Венесуелі, на Кубі, в Таджикистані та в Україні.

  Проте за показовим піклуванням ховався величезний тіньовий ринок, на якому землею фактично давно вже торгували. Аграрні компанії брали паї в оренду аж на 50 років і створювали величезні земельні банки. Власники паїв при цьому отримували у п’ять разів менше, ніж у сусідніх Болгарії чи Польщі – по 50 доларів за гектар на рік – проти 250.

  Економічний експерт Олег Нів’євський наголосив, що земля не буде коштувати менше, ніж вона коштує на ринку оренди у розрахунку на 20 років. Сьогодні за один гектар власники землі отримують 140 доларів на рік. Множимо на 20 років і отримуємо – 2800 доларів за гектар. Такою буде мінімальна ціна землі у перші роки. А вже за три роки вона може сягати 10 тисяч доларів, наприклад, як у Польщі.

    Створити законодавчу базу та затвердити усі механізми для ринку землі депутати мають до кінця року. Тоді ринок землі запрацює вже у серпні 2020.