Рось та Дніпро готові «цвісти»: у стоках – тонни фосфатів

Новини

Уряд досі не ухвалив постанову про обмеження фосфатів у мийних засобах. Річки України зацвітуть, щойно підніметься температура. Такий прогноз дав один з лідерів кампаній «Збережемо Рось» Олег Собченко, передає GreenPost.

Ukrainian English Russian

 

«В цьому сезоні у наших річок буде вкрай низька водність, тому роль забруднювачів -комунальних підприємств зростає кратно, отже, вкрай важливо знизити використання фосфатів вже цьогоріч. Так, скидання до Дніпра стоків з вмістом фосфатів, наприклад, 8-10 мг/дм.куб., таким містом, як Київ, де щодня утво­рюється близько 1 млн кубометрів побутових стічних вод, дає відпо­відно 8-10 т фосфатів на добу. І це лише з одного великого міста. Чи треба дивуватися тому, як "цвітуть" водосховища на Дніпрі?», – пише еколог у своєму Fb.

Пан Собченко нагадує, що до цього часу уряд так і не спромігся затвердити постанову «Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів», якою планувалося заборонити використання фосфатів у миючих засобах. Тож левова частка фосфатів з комунальних стоків проходять крізь очисні споруди і потрапляють у наші водойми, чим спричиняють "цвітіння" води.

«У мене на руках свіжі протоколи випробувань скидів КП Богуславводоканалу, вміст фосфатів визначено - 8,6мг/дм.куб. Певен, схожі значення будуть і при дослідженні скидів ТОВ Білоцерківвода, і саме ці "води" будуть складати до чверті притоку Росі при маловодді. Ці "добрива" і "стимулятори росту" банально нічим розбавити. Наслідки очевидні», – додає Олег Собченко.

Чинне українське законодавство не має чітких вимог щодо скидання до природних водойм стоків, що містять сполуки фосфору, після їх обробки на комунальних каналізаційних очисних спорудах.

Довідка: «Згідно з директивою ЄС 91/271/ЕЕС [1] від 21 травня 1991 р., стічні води, що скидаються після очисних споруд до водойм, де є загроза евтрофікації, мають задовольняти таким вимогам: - містити загальний фосфор у кількості до 1 мг/дм3 (при обслуговуванні станцією більше, ніж 100000 умовних осіб) і до 2 мг/дм (при обслуговуванні від 10000 до 100000 умовних осіб); - мати ефективність очистки від сполук фосфору не менше ніж 80%», – зазначає старший науковий співробітник Інституту гідромеханіки НАН України Наталія Степова.

Нагадаємо, що для припинення традиційного «цвітіння» водойм потрібно, зокрема, зменшити потрапляння у них фосфатів. Для цього екологи пропонують замінити традиційні миючі засоби на сучасні, безфосфатні. У минулому році Держводагентство розробило проект постанови, який передбачав поступови перехід бізнесу та населення на безпечні для довкілля порошки та гелі.

Але наразі така постанова усе ще не ухвалена. Про це, відповідаючи на питання GreenPost під час публічного звіту про основні результати діяльності водогосподарської галузі за минулий рік, повідомив в.о. голови Держводагентства Михайло Хорєв.

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: