Що робити, якщо підприємець не згоден з результатами податкової перевірки

Податки та мита

Податкова перевірка – страх кожного бізнесмена. Консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Дмитро Гарний розповів про те, як оскаржити результати податкової перевірки:

Ukrainian English Russian

Податкова перевірка може приїхати на перевірку підприємства без попередження. Добре, якщо проблем не виявлять, але частіше за все вони складають акт про порушення податкового законодавства. Іноді податківці перевіряють діяльність компанії віддалено на підставі даних звіту або додаткових документів, які надає підприємство. Що робити, якщо податківці вимагають від бізнесмена сплатити штраф, а він не згоден?

Податкова перевірка закінчилась, а що робити після неї – пояснює юрист і консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Дмитро Гарний. ШоТам публікує покрокову інструкцію 

Що важливо зробити на першому етапі?

У Податковому кодексі прописані два варіанти оскарження: досудовий, тобто звернення до вищих органів податкової, або подача позову до суду. Але є ще один вихід – написати заперечення на акт перевірки. Часу у платника податків не так і багато – з наступного дня отримання акта суб’єкт господарювання має 10 робочих днів, щоб подати свої заперечення в письмовому вигляді. В цей же термін можна надати перевіряю чому органу додаткові документи. Йдеться про папери, які представники податкової адміністрації не побачили, проігнорували, або написали в акті перевірки, що їх немає. Це важливо і потрібно зробити.

Заперечення потрібно писати юридично грамотно, обґрунтовано, а не просто: «ми не згодні». З тексту документа має бути зрозуміло, що компанія ініціює процедуру перевірки рішення податкового органу. Тоді до звернення будуть ставитися серйозно. Також краще вказати, що підприємець хоче бути присутнім при розгляді заперечення. Можливо цього буде досить, щоб зняти усі претензії з компанії.

Куди рухатися далі?

Наступний етап – це оскарження рішення в Державній податковій службі України (ДПС). Це роблять не всі. Багато хто думає, що нема чого подавати додаткову скаргу і краще відразу звернутися до суду. Здається, що це результативніше. Але в ДПС все ж краще звернутися. Зрозуміло, що результати податкової перевірки служба не скасує, однак може зменшити суму штрафів. І це вже невеликий бонус: після звернення до суду, сума для оскарження у підприємців буде менше.

Скарги до ДПС краще відправляти не пізніше ніж через тиждень після отримання рішення та потім необхідно обов’язково дізнатися номер реєстрації листа в канцелярії, оскільки ніяких відміток вони там не ставлять. Заява та документи можна відправити поштою.

Для тих, хто пропустив десятиденний термін для оскарження рішення, є хороші новини. Документи Державна податкова служба може прийняти до розгляду і до півроку після отримання рішення. Правда, це стосується тільки підприємців, у яких є для цього поважна причина і підтвердити її можливо документально. Для подовження строку розгляду документів потрібно написати окреме прохання. 

Як довго триває процес оскарження?

Після того, як всі документи надані, Державна податкова служба запускає процес їх розгляду. У цей період всі штрафи або доплати вважаються неузгодженими і компанія не зобов’язана їх сплачувати. Ніяких податкових надсилань у цей час не буде. Скільки зазвичай розглядатися скарга? З урахуванням всіх пересилань поштою – приблизно місяць. Але якщо мова йде про велику компанію з великою кількістю різних нарахувань, то цей термін можуть продовжити і до двох місяців.

В уряді думають про те, щоб створити ще одну інстанцію досудового врегулювання спорів між підприємцями та податковими службами. Такий орган планують відкрити при Міністерстві фінансів. Це не погано. Кваліфіковані фахівці зможуть детально розбиратися з результатами перевірок.

До якого суду потрібно звернутися?

З відповіддю Державної податкової інспекції потрібно звертатися до адміністративного суду. Певного часу, коли потрібно подати позов, немає. Тобто із заявою на податкову перевірку теоретично можна звернутися і через півроку. Але краще не відкладати цей процес в довгий ящик і подати заяву в суд через два-три дні після отримання відповіді Державної податкової служби. Чому? До тих пір, поки суддя не прийме позов компанії, її податкові вимоги вважаються узгодженими. Іншими словами, податківці вимагатимуть заплатити за рахунками.

При подачі позову необхідно сплатити податковий збір і наймати юристів. Скільки часу займає розгляд справи? Суду першої інстанції необхідно від трьох-чотирьох місяців до півтора роки, ще стільки ж часу може зайняти апеляція. Але це не проблема підприємців. Поки суд не винесе остаточного рішення, платити податки і штрафи бізнесмену немає необхідності.

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: