Виробників змусять інформувати споживачів про харчові продукти за євростандартами

Споживчий ринок

Оскільки в Україні система надання споживачам інформації про харчові продукти відповідає вимогам ЄС лише частково, відповідне законодавство потребує гармонізації з чинними європейськими нормами.

Ukrainian English Russian

Фахівці Нідерландів, Швеції, Міжнародного фонду «Відродження» та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE) підготували перелік вимог до інформації про харчові продукти, яка надається кінцевому споживачеві шляхом зазначення у маркуванні або у інших супровідних матеріалах. Вони стосуються, зокрема, упаковки (маркування), реклами, представлення (викладка на полицях магазинів), меню у громадських закладах харчування. Відповідно до розпорядження КМУ від 24 лютого 2016 р. №228-р Україна має імплементувати у національне законодавство Регламент 1169/2011, таким чином забезпечуючи інтереси вітчизняного споживача.

 Перелік обов’язкової інформації про фасований харчовий продукт:

— назва харчового продукту;

— перелік інгредієнтів;

— будь-які інгредієнти або допоміжні речовини для переробки, що спричиняють алергію або непереносимість і використовуються у виробництві або приготуванні харчового продукту й усе ще містяться у готовому продукті, навіть якщо й у видозміненій формі;

— кількість певних інгредієнтів або категорій інгредієнтів;

— номінальна кількість харчового продукту в установлених одиницях виміру;

— мінімальний термін придатності (bestbefore, bestbeforeend) або дата «вжити до» (useby);

— будь-які спеціальні умови зберігання та/або умови використання (у разі потреби);

— найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, що відповідає за інформацію про харчовий продукт; а для імпортованих харчових продуктів — найменування та місцезнаходження імпортера;

— країна походження або місце походження харчового продукту — у передбачених випадках;

— інструкції з використання харчового продукту — у випадках, коли відсутність таких інструкцій ускладнює належне використання харчового продукту;

— для напоїв з вмістом спирту етилового понад 1,2% об’ємних одиниць — фактичний вміст спирту в напої;

— інформація про поживну цінність харчового продукту (в ЄС дана вимога стала обов’язковою до виконання з грудня 2016 року).

Імплементація в Україні законодавства ЄС стосовно інформації для споживачів важлива не лише з точки зору уніфікації законодавства у сфері безпечності та якості харчової продукції та вирівнювання правового поля з ЄС, а й служитиме інтересам громадян щодо вимоги чіткого, детального та зрозумілого маркування продуктів харчування.

Тобто український споживач має бути захищений від подання на упаковці неправдивої, нечіткої та недостатньої для свідомого та обґрунтованого вибору інформації, як і європейський. Тому, перше за все, Регламент захищає інтереси споживачів.

Завдяки імплементації у національне законодавство норм Регламенту №1169/2011 вдасться розширити можливості вітчизняних споживачів щодо здійснення обґрунтованого вибору, а це, у свою чергу, заохочуватиме виробників до добросовісної конкуренції.

Водночас закріплення у законодавстві вимог щодо інформування споживачів може викликати необхідність проведення інформаційних кампаній для покращення споживчого розуміння харчової інформації, а також знання основних принципів харчування. А це у свою чергу сприятиме розширенню можливостей споживачів та підвищенню їхнього добробуту.

На даному етапі всі перестороги бізнесу, які стосуються допустимого шрифту на етикетці, маркування алергенів, країни походження товару, надання інформації про те, чи продукт піддавався розмороженню, мають переважно технічний характер і для сумлінних виробників не становитимуть проблеми.

При цьому слід зазначити, що від приведення законодавства України у відповідність до норм законодавства ЄС щодо надання споживачам інформації про харчові продукти виграють усі гравці ринку харчових продуктів. Оператори ринку матимуть уніфіковані правила щодо надання споживачам інформації стосовно харчових продуктів. Це дасть змогу забезпечити правову визначеність та зменшити адміністративний тягар на операторів ринку, відповідальних за інформацію про харчові продукти, пояснюють у ДП «Черкасистандартметрологія».

 

 

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: