Які документи слід подати неприбутковій організації для включення до нового Реєстру

Бізнес-консультація

Консультує: Ольга Пилипенко, начальник відділу адміністрування податку на прибуток, місцевих податків, екологічного податку та рентної плати управління податків і зборів з юридичних осіб 
ГУ ДФС у Черкаській області

Ukrainian English Russian

З 16 липня п.р. діє постанова КМУ від 13 липня 2016 року №440, якою затверджений новий порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення та виключення з Реєстру. Постанова прийнята на виконання вимог Закону України від 17.07.2015 №652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» з метою приведення у відповідність установчих документів неприбуткових організацій із вимогами Податкового кодексу України для включення до нового реєстру.

Які документи та в які терміни слід подати неприбутковій організації для включення до нового Реєстру розповіла порталу «Діловий регіон» начальник відділу адміністрування податку на прибуток, місцевих податків, екологічного податку та рентної плати управління податків і зборів з юридичних осіб головного управління ДФС у Черкаській області Ольги Пилипенко.

Органи ДФС у двохмісячний термін з набрання чинності постановою №440 надсилають неприбутковим організаціям письмові запити щодо підтвердження статусу, а неприбуткові організації протягом місяця з дня отримання таких запитів –надати відповідь, завірені копії установчих документів та реєстраційну заяву за формою №1-РН з позначкою «зміни», або (у разі невідповідності установчих документів п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України) привести свої документи у відповідність з вимогами Кодексу, а тоді надати завірені копії установчих документів та реєстраційну заяву за формою №1-РН з позначкою «зміни». Зразок такої заяви можна завантажити тут

Документи надаються до державної податкової інспекції за місцем обліку неприбуткової організації.

Наголошу, що неприбуткові організації, які не приведуть у відповідність документи вимогам ст.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, залишаються в Реєстрі до кінця 2016 року, а з 1 січня 2017 року виключаються з Реєстру неприбуткових організацій.

Втім запити ДФС не надсилаються і обов’язок щодо надання завірених копій установчих документів та заяви за формою №1-РН взагалі не стосується організацій, установчі документи яких оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України від 15 травня 2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Отже, що потрібно робити неприбутковим організаціям:

1. Неприбуткові організації, які були включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій до 13 серпня 2015 року (до набрання чинності Закону України від 17.07.2015 №652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій») і установчі документи яких не відповідають п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, повинні привести свої документи у відповідність з вимогами пункту 133.4 статті 133 Кодексу та подати до державної податкової інспекції за місцем обліку завірені копії установчих документів та реєстраційну заяву за формою №1-РН з позначкою «зміни».

Житлово-будівельні кооперативи повинні також надати і завірені копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним кооперативом.

2. Неприбутковим організаціям, які були включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій до 13 серпня 2015 року (до набрання чинності Закону України від 17.07.2015 № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій») і установчі документи яких відповідають п.133.4 Податкового кодексу України, необхідно подати до державної податкової інспекції за місцем обліку завірені копії установчих документів та реєстраційну заяву за формою №1-РН з позначкою «зміни».

Житлово-будівельні кооперативи повинні також надати і завірені копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним кооперативом.

3. Неприбуткові організації, які були включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій після 13 серпня 2015 року (тобто після набрання чинності Закону України від 17.07.2015 № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій») повинні підтвердити свою відповідність вимогам п.133.4. ст. 133 Податкового кодексу України, подати до державної податкової інспекції за місцем обліку завірені копії установчих документів та реєстраційну заяву за формою №1-РН з позначкою «зміни».

Житлово-будівельні кооперативи повинні також надати і завірені копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним кооперативом.

4. Неприбутковим організаціям, які діють на підставі установчих документів організації вищого рівня відповідно до закону, необхідно повідомити ДФС щодо її належності до структури відповідної організації вищого рівня та подати до державної податкової інспекції за місцем обліку копії документів, що підтверджують таку належність (підпорядкованість) і реєстраційну заяву за формою №1-РН з позначкою «зміни».

Первинні організації політичних партій та професійних спілок у реєстраційній заяві обов’язково заповнюють п.1.1. і вказують код згідно з ЄДРПОУ організації вищого рівня. Первинні організації, установчі документи організацій вищого рівня яких оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» обов’язково зазначають це у реєстраційній заяві знаком «х» або «+».

Окреме нагадування для керівників житлово – будівельних кооперативів. Згідно п.133.4.6 ст.133 Податкового кодексу України житлово-будівельні кооперативи можуть бути віднесеними до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам пункту 133.4 ст.133 Кодексу і не бути платниками податку на прибуток з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом.

Отже, житлово – будівельні кооперативи повинні надати до державної податкової інспекції за місцем обліку завірені копії установчих документів, реєстраційну заяву за формою №1-РН з позначкою «зміни», а також в обов’язковому порядку завірені ними копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним кооперативом.

На численні питання неприбуткових організацій, зупинюсь на видах установчих документів. Згідно Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» установчий документ юридичної особи – це установчий акт, статут, програма політичної партії, модельний статут, засновницький договір, одноособова заява (меморандум), положення тощо (п.17 ст. 1 розділу 1 Закону №755-IV).

Також відмічу, що порядком ведення Реєстру неприбуткових організацій визначені нові коди ознаки неприбутковості, які присвоюються за окремими групами підприємств, починаючи з 0031 по 0048.

Переглянути відеоконсультацію ГУ ДФС у Черкаській області з цього приводу можна тут.

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: