Кава з Анатолієм Погребняком: Економіку села піднімуть підсобні господарства

Ділова кава

За кавою із головою регіональної Ради підприємців при Черкаській ОДА Анатолієм Погребняком на порталі «Діловий регіон» було обговорено перспективи розвитку бізнесу на Черкащині та виклики, які постають перед підприємцями у нинішній непростій економічній ситуації.

Ukrainian English Russian

Сьогодні багато питань на регіональному рівні можна вирішувати, враховуючи культурні і національні традиції українського села, переконаний Анатолій Погребняк. Зараз у тренді великі корпорації та агрохолдинги, для них створені умови, пільгове оподаткування тощо. А власні підсобні господарства, які споконвіку були основою розвитку українського села, опинилися у несприятливому становищі.

Заготівельник чи переробник купує в агрохолдинга продукцію на 20% дешевше, бо ПДВ вже закладене в ціну, а в сільгоспвиробника воно додається до вартості, а потім він іще 15% податку з доходу фізичних осіб має сплатити, якщо не взяв довідку 3ДФ», – обурюється Анатолій Погребняк. Тому на одному із засідань комітету економічних реформ голова регіональної Ради підприємців вніс пропозицію визнати особисте підсобне господарство таким же товаровиробником, як і будь-який агрохолдинг. У такому разі, вироблена підсобним господарством продукція ітиме в загальний баланс, і тоді село тримає кошти для вирішення соціальних і економічних проблем.


Підприємства-експортери готові підтримати селянина-виробника

Анатолій Погребняк вважає, що ресурси нашого села безмежні, необхідно лише правильно підійти до їх використання: «Сьогодні треба зацікавити виробників, заготівельників – як кооперативних, так і приватних. З цього починається розвиток територій».

Як розповів бізнесмен, підприємства-експортери виявили ініціативу крім усіх податків ще піввідсотка платити в Пенсійний фонд для того, щоб стимулювати тих людей, які вирощують сільгосппродукцію: «Селянин здав продукції на тисячу гривень, отримав квитанцію, підприємство заплатило у Пенсійний фонд ці піввідсотка, і цьому селянину збільшили на якусь копійку пенсію».

Анатолій Погребняк:

На Черкащині сьогодні перспективний напрямок – переробні кооперативи

Тоді, на думку Анатолія Погребняка, і виробник буде зацікавлений, і облік сільгосппродукції вестиметься.


Треба забезпечити справедливі умови для ведення бізнесу

Для того, щоб ініціативи від населення отримали розвиток, їм необхідне стабільне, прогнозоване, прозоре середовище, твердо переконаний Анатолій Погребняк: «Будь-якій новій справі треба дати час на розвиток – а то вони ще на ноги не встигли стати, а їх уже перевіряють». Саме тому, на думку підприємця, в бізнесі зараз панує зневіра, яка закриває шлях у майбутнє. І поки що підстав для зміни настрою Анатолій Андрійович не бачить.

Однак владі на місцях необхідно передавати більше повноважень, але й покладати більшу відповідальність, переконаний Анатолій Погребняк.

Анатолій Погребняк:

Є регіони депресивні, де дійсно немає таких прибутків. Ну не винуваті люди, які там живуть, що в них немає таких ресурсів, як у Донбасі

Питання перерозподілу податків виникло саме тому, що кошти використовуються не за цільовим призначенням, і це стало очевидно для всіх.


В місцевих бюджетах треба залишати максимум податків

Розмови про необхідність залишати податки в місцевих бюджетах Анатолій Погребняк називає «перетягуванням кожуха»:

Звісно, треба зробити, щоб максимум податків залишалися на місцях, але відбирати якусь частину потрібно – армію утримувати треба, податківців, охорону.

До того ж, різні регіони України мають неоднакові ресурси і потенціал. І для того, щоб забезпечити рівномірний розвиток територій, необхідний центральний орган, який має скеровувати цей процес.


Вартість енергоносіїв стає «не підйомною» для підприємництва

Під час останньою зустрічі в облдержадміністрації рада підприємців порушила питання обґрунтованості тарифів на енергоносії. Уже зараз бізнес із великими потугами забезпечує ці платежі. За словами Анатолія Погребняка, протягом останніх 3-4 років тарифи зросли майже удвічі.

«Представник НКРЕ, який був присутній на зустрічі в облдержадміністрації, не зміг ґрунтовно пояснити, чим це викликано. Тому ми будемо і далі вимагати роз’яснень згідно із законом про доступ до інформації», – сказав голова регіональної Ради підприємців. Питома вага енергоносіїв у структурі собівартості продукції залишається досить високою, і багато підприємств, зокрема, харчової промисловості, не вкладаються у витрати, щоб бути конкурентним сьогодні на ринку.


Варіанти вирішення «енергетичної кризи» бізнесу

Анатолій Погребняк визнає, що підприємці не завжди оперативно реагують на вимоги часу і не настільки активно, як хотілося б запроваджують енергозберігаючі технології. Однак для реалізації таких проектів також потрібні вільні кошти.

Деякі підприємства шукають власні джерела енергії. «Наприклад, власник цукрового заводу з Буковеля встановив дві турбіни, які працюють на газі за нинішніми цінами, і виробляють електроенергію, собівартість якої становить 36-38 коп. один кіловат», – розповідає Анатолій Погребняк. Однак він не вважає перспективним такий напрямок розвитку енергетики в Україні. Натомість переконаний, що пошук шляхів виходу з нинішньої енергетичної кризи може вивести економіку України на новий рівень: «Якщо в цьому питанні наведуть порядок, то це стане однією зі складових підйому економіки і виходу із кризи, в якій ми сьогодні опинилися».

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: