Проблеми працевлаштування на Черкащині

Інтернет-конференція «Проблеми працевлаштування на Черкащині» відбулася в Черкаському обласному центрі зайнятості. На запитання читачів порталу «Діловий регіон» відповідали директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко та голова Черкаського обласного об'єднання роботодавців Борис Райков.

На інтернет-конференцію надійшло понад півтора десятка запитань від читачів порталу. Переважно люди зверталися за роз’ясненнями законодавства у конкретних ситуаціях.


Портал «Діловий регіон» дякує учасникам інтернет-конференції! 
Модератор інтернет-конференції - Олена Желєзняк, 
керівник проектів порталу «Діловий регіон»

Про установу

Черкаська обласна служба зайнятості забезпечує соціальний захист населення від безробіття та є посередником між працівниками та роботодавцями. Цього року відзначають 26-ту річницю створення Державної служби зайнятості. За роки існування в обласній службі зайнятості сформувався професійний кадровий потенціал, створена необхідна матеріально-технічна база, накопичений досвід по взаємодії з соціальними партнерами щодо забезпечення кадрових потреб роботодавців, розширено зміст і форми надання соціальних послуг. .

З часу створення Черкаської обласної служби зайнятості її послугами скористалося понад 1,9 млн. незайнятих громадян. За допомогою центрів зайнятості роботу отримали майже 700 тис. жителів Черкащини, в тому числі більше 19 тис. були працевлаштовані шляхом надання дотацій роботодавцям. За фінансової підтримки служби зайнятості 13,5 тис. мешканців Черкащини, колишніх безробітних поповнили ряди підприємців. .

Сьогодні центри зайнятості задовольняють понад 90 відсотків кадрових потреб роботодавців, їх послугами користується щорічно близько 150 тис. мешканців Черкащини та 25 тис. роботодавців регіону.

Запитання і відповіді інтернет-конференції

06 грудня, 2016

Пошуковець

Доброго дня! Маю наступну проблему. Працювала в школі, маю сина, йому 3 роки. Перед 1 вересня звільнилася, так як у мене виникли проблеми зі здоров'ям і нервова робота мені протипоказана. Вирішила стати на облік у ЦЗ. На скільки я знаю, певний час я можу розраховувати на виплати, які мене дуже потрібні (планується серйозна операція в голові), ну і, можливо, якась робота на дому би підвернулась, в чому я дуже зацікавлена. Але ось в чому проблема: установа, де я працювала, не повертає мені трудову книжку, вони її просто загубили! Вже третій тиждень пішов, як я їх прошу зробити, хоч щось, бо ж після операції не факт, що я буду в змозі зайнятися документами. Але мене всіляко ігнорують. Які наступні дії мають бути з моєї сторони? Як мені повернути втрачений документ? І хто має займатися його відновленням? Буду вдячна за поради! Всього найкращого!

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

Відповідно до п.1 статті 47 Кодексу Законів про Працю України далі Кодекс власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок. Також п.1 ст.48 визначено,що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Крім того п.5 ст.235 Кодексу передбачено, що у разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Нормативним документом, який детально регламентує ведення трудових книжок є Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. N 58, п.4.1 якої визначено, що днем звільнення, у випадку затримки видачі трудовї книжки, вважається день її видачі працівникові. Про новий день звільнення видається наказ і вноситься запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнається недійсним у порядку, встановленому пунктом 2.10 Інструкції. Абзац другий п.4.2 Інструкції дозволяє пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу тільки за письмовою згодою працівника. Абзац третій п.6 Інструкції визначає, що якщо трудова книжка працівника загублена підприємством внаслідок стихійного лиха або з інших причин, то йому видається дублікат трудової книжки без стягнення її вартості.
06 грудня, 2016

Саня

А якщо я закінчив 9 класів, потім працював я можу у вас довчитися?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

Центри зайнятості направляють на професійне навчання у навчальні заклади за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття виключно зареєстрованих безробітних. Освіту за рахунок коштів Фонду Ви можете отримати тільки професійно-технічну, термін якої не перевищує 12 місяців, за умови наявності замовлення роботодавця або провадження підприємницької діяльності. Визначитися з робітничою професією Вам допоможуть фахівці служби зайнятості. За консультацією Ви можете звернутися до найближчого центру зайнятості. Направлення зареєстрованих безробітних на ту чи іншу професію здійснюється з урахуванням вимог кваліфікаційних характеристик професій до віку особи та наявної у неї освіти. Служба зайнятості направлення у навчальні заклади на отримання середньої освіти не здійснює.
06 грудня, 2016

Оля

а мене поставлять на облік у центр зайнятості, якщо я вагітна? І на які виплати я можу розраховувати?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

Якщо вагітна жінка знаходиться у працездатному стані (тобто термін вагітності є таким, що не дає права на отримання медичного документу про непрацездатність у зв'язку з вагітністю та пологами), готова та здатна приступити до підходящої для неї роботи, то вона може зареєструватись в державній службі зайнятості, а у разі відсутності підходящої роботи – отримає статус безробітної. Вам необхідно повідомити фахівця центру зайнятості про терміни вагітності. Право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу) застрахованої особи, залежно від страхового стажу. Застраховані особи, які мають страховий стаж менше шести місяців мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі. У разі, коли безробітна жінка під час перебування на обліку у центрі зайнятості подає довідку встановленого зразка у зв'язку з відпусткою по вагітності та пологах, то виплата допомоги по безробіттю припиняється на період призначення їй допомоги по вагітності та пологах.
06 грудня, 2016

Діана

скілоьки направлень може видатии спеціаліст за одне відвідування? і відповіді мені треба з усіх місь роботи чи тільки з одного давати?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

Підбір роботи здійснюється згідно ст. 46 Закону України «Про зайнятість населення» в якій визначено, що підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування. Кількість виданих направлень на працевлаштування залежить від наявних в службі зайнятості вакансій підходящої для Вас роботи. Вам необхідно подати, протягом семи календарних днів з дня отримання направлень центру зайнятості, письмову відповідь роботодавців про працевлаштування або відмову у працевлаштуванні.
06 грудня, 2016

Григорій

Доброго дня! У мене запитання до Григорія Григоровича. Працюю на сільгосппідприємстві ітровцем, але приходиться робить усе підряд - і водієм, і вантажником, і це крім своєї роботи. А здоров*я уже не дозволяє такі навантаження, почалися проблеми з серцем. Зараз мені залишається півтора роки до пенсії. Чи можу я раніше піти ена пенсую? Є ще такий механізм? Якщо ні, то чи можу стать на облік в центрі зайнятості, якщо звільнюся за власним бажанням? скільки мені будуть платити і як довго я там зможу бути? Я не проти, якщо знайдеться легша робота, але в нас маленьке містечко, тут і молодим нема де робити.

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

З 1 січня 2015 року у зв’язку зі змінами в законодавстві, право дострокового виходу на пенсію працівникам, трудовий договір з якими було розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, з ініціативи роботодавця у зв'язку із ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємств, скороченням чисельності або штату працівників не надається. Кожна особа, в т.ч. зайнята, має право звернутися до будь - якого центру зайнятості, для підбору підходящої роботи, отримання інформації про вільні вакантні місця (посади), подані до державної служби зайнятості. Статус безробітного можуть набути особи працездатного віку до призначення пенсії, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших доходів, готові та здатні приступити до роботи, не віднесені до категорії зайнятого населення. Статус безробітного дає особі право на отримання допомоги по безробіттю на умовах та в розмірах, визначених Законом України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Розміри виплат залежать від страхового стажу, підстави звільнення та розміру заробітної плати, яку людина отримувала перед звільненням. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів. У разі виникнення додаткових питань, Ви маєте право звернутися до будь - якого центру зайнятості.
06 грудня, 2016

Антон

Борис Сергеевич, хотел поблагодарить за уменьшение ЕСВ. Это действительно реальная поддержка бизнеса. Но как бизнесу справляться с новыми минималками? откуда платить 3,5 тыс.? Какие шаги в этом направлении вы предпринимаете? Вы же понимаете, что придется увольнять, потому что реально то ведь откуда платить? вот вам и безработица, работа центру занятости!

Борис Райков,

голова Черкаського обласного об’єднання роботодавців

На последнем заседании Рады ФРУ и на Конференции областного объединения организаций работодателей обсуждался вопрос о повышении заработной платы. Вопрос этот непростой и ответы на него неоднозначные. Принимая подобные решения и называя необоснованные цифры, следовало бы провести консультации со сторонами социального диалога, чего не было сделано правительственной стороной. То, что необходимо повышать заработную плату работникам, ни у кого не вызывает сомнений. И в то же время, важно разработать правильные подходы к этому вопросу, чтобы не породить два момента: уравниловку и инфляцию. И над этим сейчас мы активно работаем вместе с Федерацией работодателей Украины.
05 грудня, 2016

Лілія

Ми збираємося цього року вступати, але не можемо з сином визначитися зі спеціальністю не хочу на нього тиснути. А він не може вибрати – або географія (учитель географії) або щось типу туристично-готельної справи. Підкажіть, що більш перспективне?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

Спектр профорієнтаційної роботи достатньо широкий - служба зайнятості проводить низку заходів щодо надання профорієнтаційних послуг молоді. Зокрема, «Профорієнтаційні уроки (семінари) для учнівської молоді», «Ярмарки професій», «Професіографічні екскурсії на підприємства», «Дні відкритих дверей навчальних закладів», тощо. Двічі на рік в кожному районі або місті проводиться акція «Випускник», куди запрошуються представники навчальних закладів, роботодавців. Якщо Ви не впевнені у своєму виборі, Ви можете звернутися до найближчого центру зайнятості, де фахівці з профорієнтації допоможуть Вам вирішити питання професійного самовизначення шляхом надання індивідуальної консультації, в т.ч. із використанням тестових методик.
05 грудня, 2016

Юрец

Богдан, грядет вообще реформация службы. И как я слышал, поиском работы будут заниматься как раз частные консалтинговыеиструктуры. И вот как раз об этом хотел спросить - это вообще нормально, что за государственные деньги будет содержаться не только структура службы занятости, но еще и частные фирмы?? и кто гарантирует, что с нашими "стабильными" бюджетными проплатами безреботным от центра занятости вообще кто-то будет искать работу, по крайней мере нормальную?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

Завдяки реформі служба зайнятості має перетворитися на мобільну структуру, яка стане ефективним гравцем на ринку праці. Мова йде про зміну функцій, наповнення, акцентів у роботі ДСЗ. Головними складовими для реформування Державної служби зайнятості мають стати підвищення функціональної ефективності та якості надання соціальних послуг, пряма орієнтація на сучасного клієнта. Результатом реформи служби зайнятості має стати формування абсолютно нових відносин на ринку праці. Будуть посиленні акценти щодо перенавчання, перекваліфікації безробітних та профорієнтації молоді. А для тих хто дійсно бажає працевлаштуватися, на період пошуку роботи є можливість долучитися до участі в оплачуваних громадських роботах та роботах тимчасового характеру. Впровадження нових підходів у діяльності служби зайнятості сприятиме подальшій тісній співпраці з роботодавцями, а служба зайнятості і надалі буде надійним партнером, який гарантує підбір кваліфікованих кадрів.
05 грудня, 2016

Богдан

Сейчас очень много развелось всяких кадровых агентств, которые вместо реального поиска работы просто дерут с людей деньги за взятые с потолка вакансии. Сам в свое время повелся на этот развод. У меня вопрос, может не совсем по адресу - кто контролирует их работу? И как центр занятости относится к такой нечестной конкуренции?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

В компетенцію служби зайнятості не входить контроль за роботою кадрових агентств. В свою чергу, служба зайнятості проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу серед громадян про послуги, які можна отримати в службі зайнятості, в тому числі з працевлаштування з метою запобігання нелегальної зайнятості. Хочу звернути увагу, що в службі зайнятості існує найбільша в Україні база даних вільних робочих місць, яка доступна всім шукачам роботи безкоштовно.
05 грудня, 2016

Аня

Отримала медичну освіту. Попрацювала трохи в державних установах, і навіть приватній, однак зарплата така, що без допомоги батьків обійтися не вдається. Все частіше замислююся про роботу за кордоном. Зупиняє лише страх обману. Чи можна отримати в центрі зайнятості якісь консультації-поради щодо безпечного працевлаштування в інших країнах?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

В обласній службі зайнятості діє система заходів щодо попередження неврегульованої зовнішньої трудової міграції та протидії торгівлі людьми, які орієнтовані на співпрацю з соціальними партнерами. З метою вирішення даного питання в профінформаційних секторах всіх базових центрів зайнятості області діють інформаційні куточки. В них розміщені інформаційні матеріали з означеного питання, інформація про урядові структури та громадські організації, до функцій яких входить надання інформаційної та іншої підтримки потенційним мігрантам перед виїздом в інші країни та тим особам, що повернулися із-за кордону. Перелік суб'єктів господарської діяльності, які мають ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном, можна переглянути на сайті Міністерства соціальної політики України в рубриці «Ліцензування». Фахівцями центрів зайнятості області постійно проводяться тематичні семінари з питань запобігання нелегальній трудовій міграції та торгівлі людьми, де всі бажаючі можуть отримати детальну інформацію.
05 грудня, 2016

Петр Васильевич, Умань

Борис Сергеевич, я так понимаю, что не все предприятия области входят в ваше объединение работодателей. Чем вы как объединение помогаете своим членам и назовите примеры такой помощи

Борис Райков,

голова Черкаського обласного об’єднання роботодавців

Да, на самом деле не все предприятия области входят в состав нашей организации и, насколько мне известно, такой всеохватывающей практики нет ни в одном из регионов. При этом хочу отметить, что Черкасское областное объединение организаций работодателей является одним из самых крупных объединений в Украине. Что касается примеров помощи, то они очень разные. В разное время мы помогали ряду предприятий по возмещению НДС. Регулярно проводим консультации по вопросам развития бизнеса, конкурентного права, налогового законодательства, охране и безопасности труда, и таких примеров можно назвать много. Другое дело, что без согласия предприятия нельзя их озвучивать. Поэтому могу привести примеры, которые повлияли на бизнес в целом. Так, с 1 января 2016 года была существенно снижена ставка ЕСВ. Мы на протяжении последних 10 лет неоднократно инициировали такие изменения и в большой степени считаем это и своей заслугой. Черкасское областное объединение организаций работодателей совместно с ФРУ несколько лет назад выходило с инициативой провести эксперимент на базе нашей области по снижению ЕСВ до 20%. И сегодня мы уже видим результаты этого снижения. Поскольку работодатели взяли на себя обязательства за счет снижения ЕСВ повысить заработную плату, ряд предприятий с первых месяцев снижения ЕСВ повысил своим работникам заработные платы. Могу привести такие цифры: по данным Госстата, наибольший рост средней заработной платы штатных работников в июле текущего года по сравнению с июлем 2015 года наблюдался в Черкасской области (на 31,5%). Результат нашей совместной работы здесь очевиден и ощутит как для работодателей, так и для наемных работников. Еще один вопрос, которым нам пришлось активно заниматься на протяжении нескольких месяцев текущего года – нерегистрация ПАТ «Черкассыоблэнерго» налоговых накладных. Эта ситуация возникла в июле прошлого года и, по нашим данным, сумма, на которую не были зарегистрированы налоговые накладные, составляла 58 млн. грн. По нашей инициативе мы трижды собирались за столом переговоров с руководством «Черкассыоблэнерго» при участии главы областной государственной администрации Юрия Олеговича Ткаченко. К решению этого вопроса подключилась Федерация работодателей Украины, и эти два момента сыграли ключевую роль в решении проблемы. Благодаря положительному решению вопроса, нам удалось возвратить бизнесу около 40 млн. грн. оборотных средств. Подобные вопросы возникают ежедневно. Сейчас перед нами стоит один из самых серьезных вопросов – формирование тарифов на услуги предприятий-монополистов, и у нас есть ряд своих предложений по их снижению. Вопрос очень серьезный и непростой, требующий особенного внимания и понимания государства. Над этим сейчас мы и работаем.
05 грудня, 2016

Степан, Чорнобай

У меня вопрос к Райкову. Почему в вашем объеднении почти нет аграриев? Ведь область наша аграрная и единственное что пока еще более менее работает

Борис Райков,

голова Черкаського обласного об’єднання роботодавців

Полагаю, что справедливо будет сказать, что в нашей области успешно развивается, наряду с аграрным сектором, и промышленность, сфера услуг, туризм. Исходя из этого, мы активно сотрудничаем и оказываем помощь всем предприятиям, которые заинтересованы в таком сотрудничестве. Что же касается аграрного сектора, хочу сказать, что в нашу организацию входят сельхозпредприятия Смелянского, Чернобаевского, Драбовского, Черкасского, Корсунь-Шевченковского районов и многих других. И мы всегда открыты для такого сотрудничества. Важно также помнить о том, что если мы стремимся добиться экономического роста, то не должны превращаться в страну - сырьевую базу. Нужно думать о переработке выращенной сельхозпродукции, в этом заложены большие резервы и преимущества как нашей страны в целом, так и области, в частности. К примеру, не продавать пшеницу, которую в другой стране переработают на муку и продадут нам, а самим перерабатывать эту пшеницу, экспортировать уже готовый продукт. А это и рабочие места , и добавочная стоимость. Если мы будем умело пользоваться принципами переработки выращенной продукции, у нас найдется место и аграрному сектору, и промышленности, и инновационным технологиям, без которых сегодня невозможно развивать ни один из секторов экономики.
04 грудня, 2016

Леша

Слышал, вы предоставляете помощь для начинающих предпринимаьелей. Жаль, что я этого не знал раньше. Открылся не так дано, но теперь есть некоторые проблемы, в частности,по налоговой отчетности и бухгалтерии. Могут ли действующие предприниматели получать у вас содействие и в чем именно?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

Консультацію, яка полягає у безоплатному наданні інформації з питань організації та провадження підприємницької діяльності, може отримати будь-яка особа, яка звернулася до центру зайнятості. Консультації надаються з різних питань, в тому числі з податкового законодавства. Для надання консультацій залучаються спеціалісти органів державної влади.
04 грудня, 2016

Яна

У нас на підприємстві почалися скорочення. Мене скоротили і запропонували працювати неофіційно. Але я відмовилася і тому мене звільнили як за власним бажанням. Що мені тепер робити? Я можу стати на облік в центрі зайнятості? Скільки треба чекати?

Григорій Дендемарченко,

директор Черкаського обласного центру зайнятості

Кожна особа, в т.ч. зайнята, має право звернутися до будь - якого центру зайнятості, для підбору підходящої роботи, отримання інформації про вільні вакантні місця (посади), подані до державної служби зайнятості. Статус безробітного можуть набути особи працездатного віку до призначення пенсії, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готові та здатні приступити до роботи, не віднесені до категорії зайнятого населення. Реєстрація проводиться за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. У разі виникнення додаткових питань, Ви маєте право звернутися до будь - якого центру зайнятості у зручний час або до Черкаського обласного центру зайнятості за адресою: м. Черкаси, вул. Володимира Ложешнікова, 56, тел. 63-94-15. Питання укладання та розірвання трудового договору між працівником та роботодавцем підлягають вирішенню виключно сторонами. Спеціально уповноваженим державним органом, який здійснює перевірки дотримання вимог трудового законодавства, в Черкаській області, є Управління Держпраці у Черкаській області, що знаходиться за адресою : м.Черкаси, бульвар Шевченка, 205, тел. 32-92-64.
Григорій Дендемарченко