Спробуйте відповісти на це питання, обравши свій варіант відповіді:
1. Лікарі.
2. Фармацевти.
3. Аптеки.
4. Держава.
5. Сім'я.
6. Ми самі.
Як засвідчує статистика, 66-70% всіх смертей пов'язані з хворобами системи кровообігу. Тож слід звернути особливу увагу на фактори, що впливають на неї.
Одним з таких факторів є підвищення артеріального тиску. Тут думки авторитетних медиків одностайні. Вони наголошують, що підвищення артеріального тиску вище норми (120/80) навіть на 10-15 одиниць поступово підточує організм і створює передумови для формування бляшок, атеросклерозу, майбутнього стенозу артерій та ін.
Слід пам’ятати, що підвищення тиску викликає надмірне споживання солі - більше 5-6г на добу (чайна ложка), включаючи сіль, що знаходиться в хлібі, оброблених, в'ялених, копчених або консервованих продуктах. А оскільки багато хто звик до солоної їжі, перевищення норми буває у кілька разів. Це може стати причиною виникнення первинної гіпертонії і зрештою до хвороб системи кровообігу.
Тому, експерти сферти охорони здоров'я вважають, що якщо скоротити вживання солі всього на кілька грамів в день, то кількість інсультів скоротиться на 22%, а інфарктів – на 16%.
Україна, за результатами досліджень, займає перше місце серед 30 великих європейських країн за смертністю, пов'язаною з перевищенням споживання солі, а також перше місце за смертністю, яку викликають серцево - судинні захворювання.
Фіни ще в 1972 році знайшли відповідь на питання, як вирішити цю проблему. Медики запропонували зменшити вживання солі.
Одним із запропонованих способів - було використання в харчуванні (замість звичайної солі) солі з добавками калію. Це не тільки компенсувало дефіцит калію (10-40%) в харчуванні, а й сприяло більш швидкому виведенню зайвого натрію з організму, адже зайвий калій на противагу зайвому натрію швидко виводиться з організму.
Так з 1972 року почала виготовлятися відома фінська сіль. Люди, не змінюючи свого способу життя (солоність їжі зберігалася), замінивши в харчуванні звичайну сіль на сольову суміш з калієм, змогли не тільки зменшити споживання зайвого натрію, але і збалансувати дефіцит калію.
А тим, хто мав проблеми з підвищеним артеріальним тиском, з такою сіллю було легко виконувати рекомендації лікарів щодо зменшення споживання натрієвої солі і збільшення вживання калію.
Таким чином, сіль з добавками калію послужила одним зі способів зменшення споживання натрієвої солі фінами з 16г до 9 г на добу.
І як зменшення вживання солі вплинуло на здоров'я, запитаєте ви? Результат:
- смертність від серцево - судинних захворювань зменшилася в 7 разів;
- середня тривалість життя збільшилася на 13 років - з 68 до 81 року.
Використовуючи фінський досвід, у багатьох передових країнах світу почали випускати і пропонувати населенню сольові суміші з калієм під назвою «Сіль з пониженим вмістом натрію збагачена калієм».
Щороку у всьому світі відзначається «Тиждень солі». У тих країнах, де його проводять людям роз'яснюють яку шкоду завдає надмірне поживання солі. Також в деяких розвинених країнах існує вимога вказувати на етикетці вміст натрію в продуктах харчування.
З 2015 року сіль з калієм стала доступна і в Україні. Лінійку сольових сумішей з калієм і мікроелементами торгової марки SOLENA виробляє підприємство «ВЕНД».
Також до асортиментк сольових сумішей SOLENA входить сіль з добавками дефіцитних мікроелементів магнію, селену, цинку і хрому, які особливо необхідні тим, хто контролює рівень цукру в крові.
Сольові суміші з калієм і мікроелементами, звичайно, дорожче звичайної солі. Але однієї банки сольової суміші SOLENA (700г) вистачить в середньому на 5-6 місяців на людину. При середній ціні за банку (700г) майже 50 грн., витрати для профілактики здоров'я, складуть близько 10 грн. в місяць на одну особу.
Замінивши звичайну сіль на сіль SOLENA з калієм і мікроелементами, у вас з'явиться можливість продовжити здорове життя, як це зробили фіни.
Докладнішу інформацію про сіль SOLENA ви можете знайти на сайті виробника solena.ua.
*На правах реклами