Чи можна повернути ПДВ, якщо контрагент невчасно зареєстрував податкову накладну?

Бізнес-консультація

Консультує: заступник начальника управління податків і зборів з юридичних осіб, начальник відділу адміністрування ПДВ ГУ ДФС у Черкаській області Ольга Познякова

Опитування

Чи підтримуєте Ви впровадження ринку сільськогосподарських земель до кінця року? (опитування)

Опитування триває з 1 червня до 1 липня
Ukrainian English Russian

Підставою для нарахування сум податку на додану вартість, що належать до податкового кредиту є податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН у встановлені терміни, зобов’язання за якою включені до податкової декларації відповідного звітного періоду. Отже, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Це передбачено пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

У разі порушення продавцем товарів/послуг граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою (додаток 8 до податкової декларації з ПДВ) на такого продавця. Виняток – щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена (п.201.16 статті 201 Кодексу).

Право додати до декларації заяву із скаргою зберігається за покупцем протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому платникові не надано податкову накладну або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної/ накладних.

До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням відповідних товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Додані до заяви копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку платник – скаржник надає в паперовому вигляді до державної податкової інспекції за місцем обліку.

Надходження заяви із скаргою є підставою для проведення ДФС документальної перевірки продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за відповідною операцією.

Термін проведення перевірки – протягом 90 календарних днів з дня надходження заяви із скаргою платника – покупця товарів/послуг (у 2016 році – протягом 15 днів).

Щодо термінів включення суми ПДВ до складу податкового кредиту, якщо це не зроблено у відповідному звітному періоді з вини продавця, який несвоєчасно зареєстрував податкові накладні.

Згідно з п. 198.6 статті 198 Податкового кодексу України суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, належать до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/ розрахунків коригування до таких податкових накладних. Це стосується і платників, що застосовують касовий метод (у 2016 року термін для вказаних платників – не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка).

І щодо відповідальності особи, яка зареєструвала з порушенням термінів або взагалі не зареєструвала в ЄРПН податкові накладні. Відповідно до статті 1201 Кодексу у разі порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН до платника ПДВ застосовуються штрафні санкції, що можуть сягати до 50 відсотків від суми податку на додану вартість у таких податкових накладних, в залежності від кількості протермінованих днів.

Платником, контрагент якого порушив терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, має обов’язково подати заяву зі скаргою на факт несвоєчасної реєстрації або не реєстрації податкових накладних та копій первинних документів, що підтверджують факт отримання (сплати) таких послуг до податкової декларації з ПДВ. Якщо платник не скористається правом подати заяву зі скаргою протягом визначеного граничного періоду у 365 днів, ДФС не матиме підстави для проведення перевірки, а платник втратить право на включення до складу податкового кредиту суми ПДВ після проведення реєстрації продавцем податкових накладних.

Для отримання детальних роз’яснень та допомоги платникам, які мають проблеми із формуванням податкового кредиту з податку на додану вартість у зв’язку з порушенням контрагентами термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, необхідно звертатись до центрів обслуговування платників державних податкових інспекцій за місцем обліку.

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: