Карантин заганяє черкаських підприємців у мінус

Новини

Ті, хто закрилися, – у мінусі. І ті, хто працюють, теж мають збитки. Якщо ви не виробляєте маски чи не торгуєте гречкою, значить карантин заліз до вас у гаманець. Що зараз робить черкаський бізнес, розпитало Громадське: Черкаси.

 

Ukrainian English Russian

Компанія «Трансфер Черкаси», яка перевозить пасажирів в аеропорти «Бориспіль» і «Жуляни», наразі працює ненаповну. Частина водіїв і диспетчерів – в оплачуваній відпустці. Решта – працюють. Загалом у колективі близько півсотні працівників. За словами власника компанії Володимира Полянського, вони у «бойовій» готовності.

«Яка зараз ситуація. Хоч авіапростір закрили, але в Україну досі повертаються наші громадяни на гуманітарних рейсах та чартерах з Єгипту. Українців за кордоном дуже багато, тож усі фізично не змогли повернутися за ті кілька днів, які дав уряд. Ми зустрічаємо наших пасажирів. Це на особистій ініціативі. В принципі ми мали закритися із оголошенням карантину, але оскільки людей завезли в аеропорт, то маємо їх і забрати. Це наша позиція», – говорить Володимир Полянський.

Такі рейси не за розкладом, їх немає в табло аеропорту. Ситуація змінюється щодня. Не завжди сама диспетчерська аеропорту розуміє, скільки у них рейсів прилітає завтра. Компанія змушена маневрувати.

 «Ми не зупинили жодного процесу розвитку. Зарплату виплачуємо. У нас сталий колектив, тож не хотілося б втратити працівників. Наскільки довго ми це зможемо робити, я не знаю. Але будемо максимально старатися», – додає власник компанії.

Із 18 березня ресторан KIM bar працює на доставку і на виніс. У таких умовах про заробіток не йдеться. Співвласник закладу Микола Калашник сподівається, що це дасть змогу виплатити працівникам принаймні 60-70 відсотків зарплатні і не мати заборгованості  перед постачальниками і комунальними службами.

«У нас більше 35 працівників. Це великий зарплатний фонд – сотні тисяч гривень. Плюс комунальні платежі і вартість продуктів. Якщо це порахувати, стає зрозуміло, що ситуація непроста. Але тим не менш ми продовжуємо працюємо над якістю», – говорить Микола Калашник.

В умовах карантину ресторан скоротив кількість робочих годин. Тепер він працює з 11-ої до 21-ої. Першого дня надійшло близько 20-30 замовлень. Другого – трохи менше. До кожного замовлення заклад дарує десерти. Доставка коштує 50 гривень.

Із початку карантину не працює салон краси «Raiskiy». Його власниця Ніна Черник каже, вони могли б схитрити і працювати, але вирішили, що не будуть ризикувати здоров’ям працівників і клієнтів.

«Я знаю, що деякі наші колеги, які мають медичну ліцензію, не закрилися і продовжують працювати. У нас теж є така ліцензія і ми б теж могли теоретично сказати, що ми – медичний заклад. Але я вважаю, що це занадто великі ризики для людей», – говорить Ніна Черник.

 

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: