На Черкащині працюють чотири великих підприємства агрохолдингу МХП. Два з них – ДП «Перемога Нова» та ПрАТ «Миронівська птахофабрика» – нещодавно опинилися в центрі уваги, адже на них відбувалися системні перевірки щодо впливу на довкілля. Ініціатором перевірок виступив безпосередньо МХП, запросивши до процесу обласну та місцеву владу, контролюючі органи та лабораторії, представників місцевих громад і навіть противників діяльності компанії, пише dzvin.media.
Незважаючи на те, що кожне з підприємств холдингу проходить по декілька планових перевірок на рік, вирішено було організувати додаткові. В МХП кажуть, що це було зроблено для того, щоб «розставити всі точки над i» та задля довіри людей, яка є для компанії пріоритетом. Влітку на МХП було здійснено декілька потужних інформаційних атак в окремих ЗМІ та соцмережах, вони стосувались звинувачень холдингу у створенні «екологічної катастрофи» на Черкащині.
Створена Черкаською облдержадміністрацією робоча комісія, до якої увійшли Державна екологічна інспекція Центрального округу, Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, Регіональний офіс водних ресурсів у Черкаській області, спільно з громадськістю декілька місяців здійснювали аналіз роботи птахофабрик. Перевірялися викиди в атмосферне повітря, досліджувалися поверхневі і ґрунтові води, питна вода у місцях присутності МХП. Особлива увага приділялася відбору проб у річці Росава, вище і нижче місць скидання стічних вод. Перевірки також стосувались ефективності роботи технологічного обладнання на пташниках.
У 2019 році у місцях присутності підприємств Групи МХП різними лабораторіями відібрано понад 1100 проб для аналізів, пов’язаних з впливом на довкілля
У результаті роботи комісії виявлена відсутність перевищень гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, аналогічно не виявлено відхилень від гігієнічних нормативів й у питній воді, а також перевищень на скиді стічних вод у річку Росава.
Очільник Черкаської ОДА Роман Боднар після грудневого засідання робочої групи заявив, що моніторинг підприємств МХП буде продовжуватися, громадськість будуть своєчасно інформувати про результати. Велике значення також мають плани підприємств по ще суттєвішій мінімізації впливу на навколишнє середовище.
Тим не менше, у окремих представників громадськості все ще залишилися сумніви. У зв’язку з цим, Роман Боднар звернувся до МХП з пропозицією розглянути можливість проведення ще однієї перевірки ДП «Перемога Нова» та ПрАТ «Миронівська птахофабрика».
Відзначимо, що добровільна ініціатива МХП про ще одну перевірку є справжнім прецедентом для Черкаської області – дана практика не відбувалася в історії з жодною іншою компанією регіону. З одного боку, зрозуміло, що надмірний контроль бізнесу державою негативно впливає на інвестиційний клімат нашої держави, відштовхує потенційних закордонних інвесторів. Для проходження подібних додаткових перевірок компаніям необхідно вкладати великі кошти у проведення досліджень та збору відповідних аналізів.
З іншого боку, в МХП до цього ставляться з розумінням, адже компанія намагається бути максимально прозорою.