Нові вимоги запроваджуються у зв’язку з набуттям чинності Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
Законом передбачені такі 2 основні вимоги:
- здійснити ідентифікацію та верифікацію платника;
- супроводити переказ коштів необхідним переліком даних щодо платника та отримувача.
Водночас оновлені вимоги Закону НЕ поширюються на:
сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми); сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн; перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми); всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн; зняття коштів з власного рахунку.
Але в контексті нового закону про фінмоніторинг у багатьох клієнтів банків виникають питання стосовно того, яким чином підтверджувати свої фінансові операції. Про це дають роз’яснення в прес-службі ПриватБанку в Черкаській області:
1. Що таке ідентифікація клієнта? Як вона відбуватиметься?
Ідентифікація клієнта відбувається у той момент, коли фізична особа вперше відкриває рахунок у банку або вступає у інші ділові (договірні) відносини з фінансовою установою та здійснюється шляхом отримання від особи ідентифікаційних даних. На даний момент верифікація клієнта вимагає особистої присутності клієнта в банку. Новий Закон про фінансовий моніторинг запроваджує можливість дистанційної верифікації клієнта. Вона відбуватиметься через - BankID, кваліфікований електронний підпис, відеотрансляція, дистанційне зчитування даних через NFC, платіж на окремий рахунок банку з особистого рахунку клієнта. Варіантів вистачає.
2. Для будь-якої банківської операції потрібний буде документ (паспорт, водійське посвідчення тощо)?
Згідно роз'яснень Національного банку України новий закон по фінмоніторингу ніяк не вплине на більшість операцій з переказу грошей. Вимоги закону не поширюватимуться на:
• сплату комуналки, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових платежів (незалежно від суми);
• сплату кредиту до 30 тис. грн;
• оплату товарів і послуг за допомогою картки чи іншого платіжного пристрою, якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
• всі готівкові перекази в межах України до 5 тис. грн
• зняття коштів з власного рахунку.
3. Чи можна буде безперешкодно поповнити карту іншої особи чи будуть якісь обмеження?
При зарахуванні на картку значної суми готівкових коштів банк має право вимагати у клієнта підтвердження джерела походження коштів.
4. Що взагалі нового і не звичного впроваджується для ваших клієнтів із 28 квітня?
Відтепер буде чіткий перелік низькоризикових клієнтів: оплата комуналки; зарплатні проекти, стипендії, пенсії; ОСББ; підприємства ЖКГ, інтернет-провайдери; «білий» бізнес, що платить податки і тд. Відповідно увага банку до низькоризикових клієнтів буде мінімальна.