Городищенські майстри виготовляють ексклюзивні вироби з деревини

Практика бізнесу

Із більш як двох десятків одногрупників, які були в Олександра Скалиги, коли ще він навчався у КНУ ім. Т. Шевченко на факультеті радіофізики і електроніки,  зараз в Україні лишилося декілька осіб. Всі інші працюють за кордоном.

 

Ukrainian English Russian

Та сам Олександр каже, що відчувати себе комфортно можна лише на Батьківщині і вперто з двома друзями намагаються розвивати ту справу, яка до душі. Разом з двома братами – Павлом та Юрієм Линниками – вони створили творчу групу «Лабораторія «ДМ», яка працює в Городищі Черкаської області. Фірма виробляє ексклюзивні дерев’яні вироби. Об’єднавшись, однодумці отримали можливість ділитись досвідом, разом працювати над творчими доробками, пише procherk.info.

Одне з завдань творчого об’єднання – зберегти традиції різьбярства Центральної України, навчати молодь.

– У Центральній та Східній Україні здавна було розвинуте різьбярство, але зразків народної скульптури 17-19 ст. збереглося дуже мало, тож ми вирішили у своїй роботі наслідувати саме такі традиції, – каже Олександр Скалига. – Бо зразків мало. Вивезли, мабуть, ще до совєтів наших різьбярів звідси. І тепер деякі схожі деталі можна найти в різьблених іконостасах церков десь на Колимі.

Зараз в майстерні стоїть великий, аж під стелю, іконостас. Майстри завершують роботу над ним, на яку пішло два роки. Така річ коштує до мільйона гривень. Може, якби більше не мали замовлень, то зробили б його за сім-вісім місяців.

Колись, кажуть, приїздив до них священик, то казав, що побідний іконостас вже після передачі замовнику може вартувати і мільйон доларів. Та команда майстрів звикла, що робота безпосередньо у виробника завжди коштує дешевше, ніж потім в перекупника.

Окрім іконостасу, гуртом майстри роблять також меблі, шкатулки, сходи, ліжка. В основному, усе ексклюзивне.

Зараз їх виробничий цех розташований у передмісті на ділянці, яку купив один зі співзасновників фірми. Раніше, кажуть, доводилося працювати в орендованому цеху, але за це доводилося платити великі кошти. Нині ж працювати у власних приміщеннях комфортніше.

Майстри разом придбали машину, для якої Олександр на комп’ютері робить програму виробу у форматі 3D, а Павло вже доробляє. Це полегшує різьбярам роботу.

– Ще в 1998 році бачив програму для керування роботом на атомній станції. Потім думав про автоматизоване виробництво у нас і от знайшли машину, яка б нам допомагала. Врешті, маючи освіту, маючи вже досвід, вдалося об’єднати 3D дизайн, верстати, інші машини. І ми вже можемо автоматизувати навіть до 90% роботи. Спочатку малюємо на комп’ютері, потім передаємо на верстат, який застосовує різьбу по трьох координатах. Ми одні з перших в Україні стали так робити, – розповідає Олександр Скалига.

Коли придбали новий верстат, який коштував до десяти тисяч доларів, то працювати на ньому вчилися десь із рік. Багато деревини псувалося, не всі комп’ютерні програми з ним узгоджувалися. Вже згодом почали заробляти.

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: