Як правильно закрити ФОП без податкових наслідків

Новини

Ігор Ясько, керуючих партнер ЮК Winner, розповів ЛІГА:ЗАКОН, як закрити ФОП без податкових наслідків

Ukrainian English Russian

З 2017 року незалежно від того, чи працюють фізичні підприємці насправді, щомісяця вони сплачують податки. З 2020 року податки знову підвищилися. З 1 січня 2020 року «сплячі» ФОПи вперше задумалися про припинення своєї діяльності, а тепер, під час складної економічної ситуації і карантину проблема постала ще гостріше.

ЯК ПРИПИНИТИ ДІЯЛЬНІСТЬ ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ?

Щоб закрити ФОП, Ви повинні подати заяву про припинення підприємницької діяльності до держреєстратора за місцем реєстрації. Потім подати ліквідаційну звітність до контролюючих органів за місцем реєстрації (ФОП-загальносистемник - протягом 30 календарних днів з дати припинення. ФОП-спрощенець - 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу). Звіт з ЄСВ необхідно подати протягом 30 календарних днів з дати припинення. Далі - сплатити єдиний податок та ЄСВ за повний місяць, в якому подано заяву держреєстратору та провести остаточні розрахунки. Отримати виписки про рух коштів по рахункам за останні 3 роки. Знятись з обліку в контролюючих органах (контролюючі органи проводять перевірки платників щодо правильності нарахування податків і зборів).

Датою зняття з обліку ФОП вважають дату отримання відомостей про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності такого ФОП (абз.2 пп.1 п.11.18 розд. XI Порядку №1588).

Якщо думаєте, що, якщо немає статусу підприємця, немає боргів, то це не так. Якщо заборгували оплати постачальникам, орендодавцю - навіть якщо закриєте ФОП, на вас можуть подати до суду як на звичайну фізособу, адже підприємці відповідають за зобов'язаннями своїм майном (ст.52. ЦКУ).

Якщо є наймані працівники, і ви плануєте закрити ФОП, працівників звільняйте за процедурою скорочення за п.1 ст. 40 КЗпП. Повідомити працівника треба в двомісячний термін, якщо хочете звільнити людину раніше - можна, але тільки за його згодою. Видати наказ про звільнення, дати на підпис працівнику, видати копію наказу на руки (ч.2 ст. 47 КЗпП). У тому, що працівник отримав копію наказу, він повинен розписатися на оригінальному екземплярі, проставивши дату. У день звільнення виплатіть людині належні суми - це не тільки зарплата, а й компенсація за невикористану відпустку тощо (ст.116 КЗпП).

Перевірте, чи закрили ФОП. На сайті Мін'юсту введіть свій десятизначний податковий номер, статус має бути "припинено". Не рідкісні випадки, коли запис про припинення діяльності до Реєстру не вносився, і людині продовжували нараховувати податки і заборгованість за прострочення, і так триває роками. Особливо це актуально для тих, хто довірив закриття ФОП посередникам і не живе за податковою адресою, а значить не знає про листи від податківців.

З покроковою інструкцією щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного реєстратора можна ознайомитися у модулі «Алгоритми дій для бізнесу» ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Модуль містить алгоритми дій, подані у вигляді інфографіки, які дають змогу простежити всю схему руху для вирішення конкретного питання у сфері бізнесу, а також за посиланням звірити кожний крок із нормативним актом.

Оскільки зараз можливість виходити з дому обмежена - державні установи не приймають відвідувачів - ФОП може скористатись електронними ресурсами.

ЯК ПРИПИНИТИ ФОП ОНЛАЙН?

Електронна послуга дозволяє здійснити онлайн-подання заяви про державну реєстрацію припинення фізичною особою-підприємцем її підприємницької діяльності. ФОП позбавляється статусу підприємця від дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідного запису. Припинення підприємницької діяльності здійснюється незалежно від місцеперебування ФОП у межах України. Спосіб електронної ідентифікації: електронний цифровий підпис. Якщо Ви зареєстрований користувач Приват24, це можна зробити швидко і безкоштовно.1. Щоб отримати ЕЦП в Приват24, авторизуєтеся і на вкладці «всі послуги» - «для бізнесу» знаходите пункт «Електронний цифровий підпис» там ви знайдете і докладну інструкцію як його отримати і користуватися.

Як отримати послугу? Особисто подати заяву про припинення підприємницької діяльності в електронній формі через персональний кабінет веб-порталу «Онлайн-будинок юстиції».

Розгляд документів, поданих для державної реєстрації здійснюється протягом 24 годин після надходження документів (окрім вихідних та святкових днів). Вартість послуги безкоштовна.

Інший варіант - заповнити Заяву на порталі державних послуг iGov. Заява також підписується електронним цифровим підписом. На порталі iGov на вкладці "Послуги бізнесу» - «реєстраційні дані» - «всі послуги» - знаходьте рядок "державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням". Вибираєте будь-яку область підсвічену зеленим кольором і прямуєте інструкції, яка викладена на сторінці «як працює». Швидкість обробки вашої заяви залежить від завантаженості чиновника (за статистикою заяви обробляються по 2,5 -4 дні).

Ще один спосіб закрити ФОП - скористатися додатком «Дія». Подання заяви займає близько двох хвилин, а реєстрація - впродовж доби. Для того, щоб скористатися сервісом, необхідно авторизуватися в системі за допомогою ЕЦП, BankID або MobileID. Після чого заповнити форму і сформувати електронну заявку, яка буде автоматично перенаправлена реєстратору за місцем реєстрації.

Зверніть увагу! Відомості про юридичну особу та ФОП в автоматичному режимі можна контролювати за допомогою сервісу CONTR AGENT.

Сервіс доступний також у екосистемі з управління ризиками LIGA360, яку створено IT-компанією ЛІГА:ЗАКОН на підтримку українського бізнесу.

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: