Починали з кількох ящичків сухофруктів
— Років вісім тому ми з колишнім чоловіком торгували на ринку свіжими фруктами. Ринок тоді перебудовували, а нас із овочевих рядів, де тепер стоїть «Пасаж», перенесли у «Шапіто» (великий намет біля рибних рядів на Центральному ринку Черкас). Ми подивилися, що там і без нас вистачало підприємців із фруктами, тому вирішили спробувати поміняти товар. Починали з ящичка звичайної кураги, інжиру та родзинок. Тоді я й уявлення не мала що сухофрукти, горіхи, спеції, — це цілий світ і наука, — ділиться підприємиця Анна Циз.
Її ятка на Центральному критому ринку рясніє яскравими ящичками з сухофруктами, горіхами, сушкою, спеціями, диковинними крупами, борошном та дивними для звичайного покупця оліями, пише vechirka.net.
— Тоді я й не уявляла, що то за сухофрукти та з чим їх їдять. Я була дуже далека від цього всього. Але, коли почала їздити на Київ за товаром, спілкуватися з постачальниками, дізнавалася дедалі більше про види сухофруктів, способи їх приготування, властивості. Багато чого довідалася і від покупців. Люди щось вичитали чи десь подорожували, щось спробували — приходять шукають, звичайно, і мені стає цікаво, що ж то воно за продукт, де дістати, яку користь приносить і з чим його їсти, — із захватом ділиться Анна.
Саме покупці і є стимулом для розширення асортименту. Анна розшукує та дістає у постачальників потрібні спеції та продукти, за якими городяни звертаються до підприємиці. Тож кількість видів продукції на ятці Анни в останні роки збільшується ледь не в геометричній прогресії.
Анна розповідає: спочатку закуповувала крам у підприємців з Таджикистану. На той момент вони теж були початківцями, тож допомагали один одному, товар могли давати навіть без грошей, просто на довірі під реалізацію. Їх бізнес розвивався паралельно. У сонячному Таджикистані постачальники Анни вже мають свою землю та підприємство з виготовлення сухофруктів, які врешті потрапляють на стіл до черкащан.
Уподобання черкащан
Найбільше сухофруктів городяни купують у піст, аби знайти корисні та поживні продукти, які б могли розширити пісний раціон. Так само збільшується кількість покупців і напередодні Різдва. На Святвечір люди купують багато сушки на узвар та продукти на кутю: пшеницю, мак, сухофрукти, горіхи.
Традиційно з початком холодів черкащанки готують домашні цукерки та суміш або пасту Амосова. Суміш готують з горіхів, сухофруктів подрібнених та залитих медом. Для цукерок купують курагу, родзинки, чорнослив, фінік, журавлину, волоський горіх — усе перемелюють, а отриману суміш формують у цукерочки.
Анна відзначає: в останні роки значно збільшилася кількість городян, які пильно ставляться до свого харчування і намагаються вести здоровий спосіб життя. Люди відмовляються від цукру та кондитерських виробів і намагаються знайти їм корисну заміну. Часто господині приходять і беруть горіхи та сухофрукти для перекусів дітям і собі. Та найпопулярніший товар не залежно від пори року: родзинки, курага, чорнослив та інжир.
Серед покупців Анни чимало й міських ресторанів, барів та кав’ярень. Купують узвари, кунжут, приправи: паприку, куркуму, перці, з сухофруктів — курагу, чорнослив, волоський горіх. Кав’ярні беруть темне какао та какао боби.