Про це розповіли фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області.
Знезараження (протруювання) насіння сільськогосподарських культур від шкідників та збудників хвороб є заключним етапом його підготовки до сівби і основною та обовязковою технологічною операцією. Одночасно із використанням протруйників широкого спектру дії для обробки насіння рекомендується застосовувати і регулятори росту рослин та мікроелементи.
У такого насіння набагато більше плюсів у порівнянні зі звичайним, оскільки локальне застосування пестицидів, макро- і мікродобрив та інших біологічно активних речовин є значним резервом їх економії і зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. Крім того, відбувається стабілізація формування врожайності за несприятливих умов – поганий попередник, мінімальний обробіток та інше.
Застосовують різні способи протруювання - сухе, напівсухе, мокре і термічне знезараження насіння.
Одним зі способів обробки насіннєвого матеріалу є дражування насіння.
Дражування насіння - надання насінню форми гранул нашаруванням на нього суміші поживних, захисних і стимулюючих речовин. Цей спосіб обробки насіння передбачає нанесення на нього одно- або багатошарової оболонки, що складається з макро- і мікроелементів, регуляторів росту, пестицидів тощо. Дражування проводять у спеціальних машинах-дражираторах. У процесі дражування навколо насіння формується штучна оболонка, яка надає йому кулеподібної форми, вирівнює масу і розміри окремих насінин. Введення в оболонку відповідних пестицидів забезпечує захист насіння та його сходів від ураження збудниками хвороб і шкідниками. За рахунок змінення форми і збільшення в розмірі в кілька разів оболонки насіння забезпечується зручний та більш точний його висів. Так обробляти можна насіння практично всіх рослин, але найчастіше цю процедуру проводять із дрібнонасіннєвими культурами.
Але для дражованого насіння дуже важлива правильна підтримка рівня вологості ґрунту, бо саме завдяки волозі оболонка розчиняється і дає насінині можливіть прорости. Також дражоване насіння краще використовувати максимально «свіжим» – не більше 2-ох років після дати, зазначеній на упаковці.
Інкрустування насіння - спосіб обробки насіння, який передбачає нанесення на оболонку насінин полімерної плівки, до складу якої входять необхідні для активізації проростання насіння речовини та пестициди для захисту його від ураження ґрунтовими збудниками хвороб і шкідниками.
Інкрустація вирішує дві проблеми:
· доставка поживних речовин та засобів захисту у насінину;
· забезпечення рівномірності висіву.
Інкрустоване насіння відрізняються від дражованого лише тим, що оболонка в нього дуже тонка, практично непомітна. Тому, щоб його не поплутати зі звичайним насінням, до складу оболонки додають барвник.
Після обробки інкрустоване насіння практично не змінюється в розмірі, тому такий спосіб обробки застосовується тільки для досить великих насінин.
Під впливом ґрунтової вологи полімерна плівка набрякає і пропускає воду до насіння. Використання розчинів полімерів передбачає надійне закріплення пестицидів на поверхні насіння, значно зменшує пестицидне навантаження на навколишнє середовище. При інкрустуванні насіння робоча суміш проникає у місця мікротравм, особливо в межах зародка, що формує сприятливе середовище для інтенсивного росту і розвитку проростків.
Інкрустоване насіння має тонку водорозчинну оболонку, збагачену росторегулюючими знезаражуючими речовинами. На відміну від дражування, інкрустоване насіння зберігає натуральну величину, тільки фарбується в різні кольори. Інкрустація насіння підвищує схожість, сходи стають більш міцними і стійкими.
Необхідно звернути увагу на той факт, що дражоване та інкрустоване насіння більше захищене від несприятливих ґрунтових умов, у тому числі від коливань вологості. Однак, разом з цим йому необхідно і більше вологи для проростання(адже оболонка спочатку повинна розчинитися). Але в цьому і полягає її корисна якість – насіння зійде нешвидко, а саме тоді, коли ґрунт буде оптимально зволожений.
І наостанок, сучасна передпосівна обробка насіннєвого матеріалу є більш комплексним заходом ніж звичайне протруєння. На насіннєвий матеріал, окрім фунгіцидних чи інсекто-фунгіцидних протруйників наносяться захисно-стимулюючі речовини, що містять стимулятори росту рослин, комплексні мікродобрива, мікроелементи та плівкоутворюючі речовини. Все це в комплексі забезпечує захист і стимуляцію процесів росту рослин.