На Вінниччині зі старого одягу виготовляють етнічні килимки

Досвід регіонів

Активісти вінницької ГО "Наше Поділля" започаткували проект VERETA, який дає нове життя старому текстилю. Вони збирають непридатні речі, везуть їх до села Стіна Томашпільського району, а там місцеві майстрині виготовляють килимки та доріжки в етностилі.     

Ukrainian English Russian

Про те, як виникла ідея давати "нове життя" старому текстилю та як планують розвивати проект, Depo.Вінниця розповів голова ГО "Наше Поділля" Юрій Степанець.

- Ця вся історія загалом почалась ще років 10 тому, коли ми почали займатися сортуванням побутових відходів. Це не стільки комерційна діяльність, скільки освітній процес. Ми сортуємо побутові відходи з учнями шкіл Вінницького і не тільки району. І от люди приходять і запитують, що робити з текстилем, а ти чухаєш потилицю і кажеш: несіть додому, - говорить він.

За його словами, на вторсировину текстиль ніхто не купує.  А індустрія текстилю надзвичайно велика і надзвичайно шкідлива для природи. За даними ООН, індустрія текстилю продукує стільки ж парникових газів, як авіаперевезення та міжнародне пароплавство разом. За різними даними, від 8% до 10% усіх парникових газів на рік – це частка нашого текстилю і всього, що з цим пов'язано.

Зараз, якщо подивитись на структуру тканини, більшість волокон є комбінованими. Це і не синтетика, щоб її можна було якось "переплавити", і не органіка, щоб компостувати. Із цією сумішшю складно щось зробити. Ми подумали, що з цієї тканини можна щось зробити, щоб вона ще прослужила років 50, а може, й 150.

– Виходять у нас такі собі екодоріжки, якими здавна на Поділлі люди прикрашали свої хати. Справа в тому, що є ще й інша частина цієї історії. Десь років три тому наша організація після чергових відвідин дуже гарного села Стіна в Томашпільському районі подумала: чи не купити б нам там будинок? І ми придбали там хату, де фактично створили екоцентр – своєрідне місце зустрічі сільської та міської культур. Час від часу робимо там ознайомчі табори: і з молоддю, і з людьми старшого віку, ділимося досвідом. Нас місцеві жителі навчають того, що вони вміють – скажімо, екологічні традиційні технології будівництва, підмащування хат, побілки. З іншого боку, ми можемо навчити їх того, що ми вміємо: поводження з відходами, встановлювати сонячні колектори, або навіть сухий біотуалет. І коли ми думали, що можна робити з тканиною, прийшла ідея, що можна сполучити одне з іншим: поєднати оце надмірне виробництво текстилю із народними ремеслами – виробництвом тканих доріжок. Це на Поділлі був дуже давній промисел і багато людей ним колись займалися. Зараз – мало. І я думаю, що тут якраз село Стіна дуже органічно підійшло: село розташоване біля русла річки, воно значно нижче від рівнини навколо. І таке враження, що в цьому "руслі" значно більше збережено традицій. Там багато людей ще зберегли традиції вишивання, ткацтва, фольклору, тощо.

Виготовляють ці доріжки місцеві жителі в селі Стіна. Це – жінки. Їм допомагають і чоловіки, і цілі родини. Поки що це дві родини майстрів. Вони мають свої ще давні верстати, які ще залишились від їхніх бабусь. Але ці верстати у Стіні вже вміють покращувати, трохи осучаснювати. Без проблем можна було б виготовити і нові. Все залежить від того, наскільки ця продукція сподобається людям.

Також є ідеї робити різні речі. Подушки, наприклад, які можна під спину підкласти, або м'які безкаркасні меблі, накидки і так далі.

 

Останні новини

Погода
Погода у Черкасах

вологість:

тиск:

вітер: