Хто і кому може дарувати нерухоме майно, особливості оформлення договору дарування та його розірвання, а також основні етапи оформлення дарчої роз’яснює
ProfiDom.com.ua.
Хто і кому може дарувати нерухоме майно?
З питанням «хто?» - все просто. Будь-який громадянин має право подарувати об'єкт нерухомості, який законно належить йому. Законність власності повинна бути підтверджена правовстановлюючими документами. А тепер відповімо на запитання «кому?» Зрозуміло, головною юридичною особливістю дарчої є безоплатність. І, відповідно, подібні договори укладаються переважно між «своїми»: подружжям, родичами або дуже близькими друзями. Саме в таких, найбільш частих випадках, безплатність угоди не приховує в собі «подвійного дна» - мова дійсно йде про подарунок, який не приносить дарувальнику ніякої матеріальної вигоди.
А взагалі, закон дозволяє дарувати нерухомість практично кому завгодно: фізичним та юридичним особам і навіть державі Україна чи АР Крим. Існує лише одне обмеження: батько, опікун або усиновитель за законом не має права дарувати майно своїх дітей та/або підопічних.
Що ж стосується податків при даруванні нерухомості, то, якщо нерухомість дарується родичу першого ступеня споріднення (діти, батьки, подружжя) - податок на доходи фізосіб платити не треба. Якщо ж одержувачем подарунка не є таким родичем, то потрібно буде заплатити податок у розмірі 5% від загальної вартості нерухомого майна.
Особливості оформлення договору дарування
Отже, за договором дарування дві сторони - дарувальник і обдаровуваний, - укладають між собою угоду, у результаті якої дарувальник безоплатно передає (відразу ж або в майбутньому) своє майно. Якщо в договорі прописані будь-які майнові чи немайнові дії обдаровуваного на користь дарувальника, то такий документ вже не може бути договором дарування. Договір дарування може вважатися укладеним тільки з моменту передачі майна (на відміну від укладається в момент держреєстрації договору купівлі-продажу).
Офіційне прийняття дару - це вручення обдаровуваному документів, які засвідчують його право власності на нерухомість. Крім того, можуть бути вручені інші документи або ключі від об'єкта, в якості символу предмета договору.
Розірвання договору і термін позовної давності
Договір дарування можна розірвати, якщо обдаровуваний здійснить умисний злочин проти дарувальника. Злочин може бути скоєно як проти життя, або здоров'я дарувальника, так і проти його власності. Сюди ж належать злочини проти близьких родичів дарувальника - батьків, дітей, чоловіка. Наприклад, якщо «вдячний» обдаровуваний умисно вбиває дарувальника, то спадкоємці мають право вимагати розірвати договір дарування. Ще одна важлива особливість договору дарування - термін позовної давності. За договором дарування цей термін встановлюється тривалістю в 1 рік (на відміну від загальної позовної давності - трирічної).
Протягом цього року будь-яка особа (не тільки дарувальник і обдаровуваний) може звернутися до суду в разі, якщо його інтереси порушені укладанням договору дарування.
Основні етапи оформлення дарчої
На сьогоднішній день доступ до Держреєстру мають нотаріуси і держреєстратори. Таким чином, нотаріус має і право перевірки об'єкта до оформлення угоди, і право оновлення інформації в реєстрі після її завершення. У новому єдиному реєстрі містяться дані про права власності, власників, іпотеку, застави і арешти, зібрані з декількох реєстрів, що існували раніше.
При даруванні нерухомого майна угода оформляється в 4 етапи:
1. Перевірка нотаріусом паспортів громадян, які хочуть оформити договір дарування, і всіх документів на об'єкт нерухомості, що передається в дар. Нотаріус повинен з'ясувати, чи можна приступати до оформлення угоди. В процесі з'ясування він може зробити запит в БТІ, при необхідності уточнення будь-яких моментів.
2. Відомості про власника об'єкта нерухомості (дарувальника) вносяться до держреєстру. Для цього дарувальник має написати заяву, де буде вказана вся необхідна інформація про нього і про об'єкт, а також оплатити послугу внесення цих відомостей. Нотаріус заповнює рішення про держреєстрацію та картку про прийом заяви. Після перевірки нотаріус приступає до оформлення дарчої.
3-4. На третьому етапі укладається договір дарування. А на четвертому, заключному, інформація про нового власника вноситься до держреєстру, а самому цьому власнику видається витяг, який підтверджує його право власності на нерухомість. Обидва ці етапи відбуваються протягом одного дня. Сторони вивчають проект договору, поки нотаріус вносить до реєстру інформацію про дарувальника.
Як подарувати частину квартири?
Порядок дарування частини квартири залежить від форми власності. Якщо житлоплоща знаходиться у спільній частковій власності (кожен власник володіє певною частиною), то можна подарувати свою частину не питаючи згоди інших власників. Але, якщо, загальна власність є спільною, то потрібно буде отримати згоду всіх інших співвласників житлоплощі. Якщо житлоплоща є спільною власністю подружжя, то один з них має право подарувати свою частину тільки за наявності письмової згоди чоловіка або дружини. Такі згоди теж оформляються у нотаріуса.
Як подарувати квартиру з прописаними в ній людьми?
Якщо в квартирі, яку дарують, тимчасово зареєстровані треті особи, це не може перешкодити оформленню договору дарування - просто в договорі фігуруватиме пункт, який вказує на те, що на момент підписання договору в даній квартирі прописані люди. За обопільною згодою обох сторін, можна відзначити в договорі, що обдаровуваний здійснить будь-які дії майнового характеру на користь прописаних людей, або ж утримається від цих дій. Під діями майнового характеру тут мається на увазі передача грошей, виплата грошової ренти, право користування дарунком чи його частиною, передача будь-якого майна у власність та ін.
Чого остерігатися при укладенні договору дарування?
Основна частина проблем, що виникають при угодах дарування, відбувається через прагнення громадян уникнути податків. Тобто, коли договір дарування є прикриттям для угоди купівлі-продажу. В цьому випадку існує безліч ризиків, в результаті яких «обдаровуваний» може залишитися і без грошей, і без нерухомості - тому краще не пускатися в такі сумнівні афери.