ПОРТАЛ
11 вересня 2012, 17:42

Перекладач


перекласти з:

перекласти на:

press
Туристичні перспективи Умані

<div class="press_msg">press</div>Туристичні перспективи Умані

Про те, на які напрямки варто звернути увагу аби привабити туристів розповів виданню «Умань. Інфо» голова громадської організації голова ГО «Громадський актив Умані», директор компанії «Dykun» Андрія Дикун. Він є ініціатором та засновником національного багатомовного Інтернет-ресурсу VisittoUkraine.com. Мета якого – популяризація України як туристичного напрямку для іноземців.

Археологічні тури

Окрім існуючих туристичних маршрутів, варто відкривати нові.

- Наприклад, археологічні. Специфіка цього напрямку в тому, що туристам пропонують відвідати археологічні пам’ятки з пізнавальною метою, - зазначив співбесідник. - Європа є одним із найбільш відвідуваних регіонів завдяки своїй археологічній спадщині. Це, зокрема, такі країни, як Італія (замок Святого Ангела), Греція (залишки мінойської, кікладської, елладської цивілізації) та багато інших.

За 30 кілометрів від Умані знаходиться заповідник «Трипільська культура». До складу заповідника входять території 11 поселень трипільської культури. Площа Заповідника нині 2045 гектарів. Серед них — Тальянки, найбільше в Європі поселення часів трипільської культури — 450 гектарів.

Зелений туризм

- Народні традиції у поєднанні з чудовою природою — ось саме те, чим можна привабити туристів, які мріють провести літню відпустку подалі від шуму й метушні мегаполісів. Для цього достатньо за кілька кілометрів від історичних місць, у селах, відреставрувати кілька хат під туристичні поселення. Там має бути все: піч-лежанка, українська кухня, баня та цікавий сільський інтер’єр і побут минулих століть, - пояснює Андрій Євгенович. - Слід розробити цікаві маршрути.

Додає : -А якщо ще й додати невеличкі туристичні хутори, де гості зможуть побачити традиційний побут українців та взяти участь у майстер-класах з народних ремесел, тоді кількість туристів збільшиться. Важливою складовою зеленого туризму є проведення обрядово-календарних свят. Людей ваблять народні традиції, масові гуляння.

Підземелля Умані

В Умані досі не досліджено мережу підземних ходів під центральною частиною міста, появу яких дають 17-18 століттями. Краєзнавці зазначають, що є свідчення про те, що стіни їх викладені цеглою. А самі ходи в деяких місцях широкі на стільки, що ними могла проїхати карета.

- Наша місцевість славиться легендами. Йдеться про таємничі підземні ходи та скарби, що начебто заховали в Умані Іван Гонта та Максим Залізняк, а також вояки Третього Рейху. Було б добре, аби хоч частину з цих ходів дослідили та відкрили широкому загалу, - переконаний він.

Українська кухня

- Її завжди вихваляють: і смачна, і поживна. Але своєю куховарською унікальністю ми, належно не користуємося. Про найсмачніший вид туризму — гастрономічний та про смачну візитну картку нашого краю досі ніхто навіть не говорив, - зазначив співрозмовник.

Гастрономічний туризм — це різновид туризму, пов’язаний з ознайомленням та дегустацією національних кулінарних традицій країни. Він добре організований у Чехії, Угорщині, Франції, Італії, Іспанії, де існує розвинена мережа турів національних ресторацій. В Україні цей вид туризму набуває популярності на заході країни. Але фахівці з туристичного бізнесу вже нині переконані у тому, що він має великі перспективи розвитку, а організація гастрономічних турів сприятиме відродженню національних кулінарних традицій українського села.

Стилізовані кафе та ресторани

Такі заклади вже давно набули популярності у всьому світі.

-В Україні ж тематичні ресторани чи кафе відкриваються здебільшого у великих містах. В Умані нині немає подібного закладу, що став би своєрідною «візитівкою» саме нашого міста, як, приміром, львівська «Криївка», «Кумпель» тощо , - каже громадський діяч.

Умань у валізі

Мова йде про сувеніри.

- Так! Саме вони є важливою складовою розвитку туризму. Але сучасного туриста вже не вразиш магнітиками на холодильник та чашками. Нині у нагоді стануть більш практичні речі: блокноти, ручки, флешки, щоденники з зображенням визначних місць та пам’яток архітектури чи історії нашого регіону. Окрім того, серед закордонних туристів особливим попитом користуються ляльки-мотанки, зодягнуті в традиційне нашому регіону українське вбрання чи вироби народно-прикладного мистецтва, місцева вишивка, - завершив розмову Адрій Дикун.

За матеріалами:  www.uman.info

національний координатор проекту підвищення енергоефективності та сприяння у впровадженні відновлюваних джерел енергії на підприємствах агрохарчової галузі (м. Київ)
Ігор Кирильчук
президент ТОВ «Черкасиелеватормаш» (м. Черкаси)
Ігор Одокієнко
директор ПП «Аргус-сервіс»
Максим Сагдієв
директор компанії «Авант-груп»
Владислав Сушко
керівник технічного відділу ТОВ «Манеж»
Олексій Болібрук