ПОРТАЛ
19 травня 2015, 19:40

Перекладач


перекласти з:

перекласти на:

Плюси і мінуси сплати автоштрафів через термінал

Кожен водій знає, скільки часу треба втратити, щоб сплатити адмінштраф за порушення Правил дорожнього руху: на заповнення квитанції, стояння в черзі в банку, поїздку в ДАІ, щоб підтвердити, що штраф сплачено (закон не вимагає, але життя показує, що так надійніше).

Плюси і мінуси сплати автоштрафів через термінал

Ці проблеми відходять у минуле: у інспекторів ДАІ з'явилися платіжні термінали, і штраф можна на місці заплатити карткою, як у магазині.

Зауважимо: термінали є не у всіх, а приблизно у половини екіпажів, які працюють у великих і середніх містах, де у населення є платіжні картки. "Сегодня" перевірила, як новинка працює на практиці, взявши участь у роботі патрульної машини ДАІ в Києві.

У ПАТРУЛІ

Працювали журналісти з правоохоронцями на площі Перемоги, де порушень завжди багато. "Термінал у нас з лютого, і поки нарікань на його роботу не було. Вводимо суму штрафу і номер протоколу і проводимо карткою через зчитувач. Принтер друкує два чеки: один — водію, другий підшиваємо до протоколу. Нам оплата на місці вигідна, тому що не треба відстежувати, чи сплачений штраф. Спочатку водії дивувалися нововведенню, але звикли. Зараз через термінал платить приблизно кожен третій", — розповів патрульний капітан Віталій Савчук.

МІНУСИ

Юрист Олексій Святогор вважає, що, крім плюсів, у нововведення є мінуси: "Сплативши штраф на місці, водій позбавляється права на оскарження протоколу порушення, бо виходить, що він його визнав. Адже грамотно складену скаргу суд часто задовольняє. Другий момент — юридичний: в обов'язки інспекторів не входить збір штрафів, треба змінювати закон "Про міліцію".

Ідея з використанням терміналів для оплати штрафів за порушення ПДР не нова: ще в 2010 р. найбільший комбанк України запустив такий проект у Дніпропетровській області. Але через збої з проходженням проплати (тоді інтернет-покриття було менш якісним) вона не прижилася. Нині в Ощадбанку кажуть, що проблем з мережею немає. "За труди" банк бере комісію: 3% від суми штрафу (від 7,65 грн). Але при оплаті штрафної квитанції в банках комісія також є: 2-10% суми.

До речі, розрахуватися на місці можна лише за порушення, яке не передбачає позбавлення прав: перевищення швидкості, невиконання вимог знаків та розмітки, розмова за кермом по мобільному, непристебнутий ремінь. А за проїзд на червоне світло або пияцтво за кермом права тимчасово відберуть, міру покарання визначить суд.