Протягом останнього часу до законодавства, що стосується бізнес-діяльності, було внесено чимало змін. Найсуттєвіших зазнали сфери держрегулювання цін, зовнішньої торгівлі, реєстрації майнових прав на нерухомість і землю, оподаткування тощо. Тут представлено короткий огляд основних законодавчих нововведень.
Закон України «Про ратифікацію Договору про зону вільної торгівлі» (від 30.07.2012)
За кілька тижнів набуде чинності Угода про зону вільної торгівлі з Росією та Білоруссю. Зміни, спричинені нею, стосуватимуться передусім суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, які зараз мають ряд перешкод у торговельних відносинах з цими країнами. І поки триває розробка положень, за якими діятиме ЗВТ, експерти не беруться навіть прогнозувати, наскільки «глибокою» буде інтеграція, як вплине ця угода на відносини між державами і на економіку України зокрема.
Закон «Про ціни і ціноутворення» (від 21.06.2012)
Ухвалений у червні закон чітко врегулював підстави для запровадження державного регулювання цін, уточнив порядок їх застосування та розмежував адміністративні і ринкові методи утворення цін. Аналітик Олег Кочевих вважає, що таким чином було вперше підготовлено ще до загострення кризи інструменти, які дають можливість шляхом мало не ручного держуправління тарифікаційними бізнес-процесами зменшити соціальне напруження. Також новий закон передбачає жорсткі санкції за порушення цінових вказівок держави.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно» (від 04.07.2012)
Було істотно змінено процедуру реєстрації нерухомості і землі. Новим законом передбачено, що нотаріуси мають повноваження державних реєстраторів, документи на реєстрацію прав можна подавати в електронному варіанті та інші зміни. Окремими положенням врегульовано підготовку та проведення земельних аукціонів.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення умов поставок» (від 05.07.2012)
Суб’єкти господарювання отримали право використовувати в угодах поставки правила міжнародних органів та організацій (зокрема, Інкотермс), міжнародні рекомендації та звичаї завдяки ухваленому 5 липня закону.
Закон України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції» (від 05.07.2012)
Верховна Рада проголосувала за 5-відсоткову ставку податку на прибуток з 01.01.2013 для виробників програмної продукції та нульове ПДВ на постачання програмної продукції. Цим же законом було окреслено, що входить до поняття «програмна продукція».
Закон України «Про внесення зміни до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо особливостей справляння податку на прибуток підприємств, отриманого від надання готельних послуг» (від 06.07.2012)
З 1 серпня операторам трьохзіркових і більше елітних готелів стало легше піти на податкові канікули. Щоб отримати звільнення від оподаткування до 2020 року, необхідно мати 50% доходу від надання послуг тимчасового проживання в структурі сукупного доходу готелю (раніше цей показник становив 75%).
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» (від 12.08.2012)
Зміни до Податкового кодексу, яких так давно очікували підприємці, стосувалися передусім добровільного порядку реєстрації платників ПДВ. Відтепер, платник ПДВ, який має уставний капітал або балансову вартість активів більше 300 тис. грн., має обов’язково реєструватися платником ПДВ. Добровільний порядок переходу теж залишився, для цього необхідне відповідне рішення і заява платника податків. З ухваленням цього закону відбулося і давноочікуване спрощення системи оподаткування. Кількість груп платників-єдинщиків збільшилася з чотирьох до шести. Тих груп, які вже були, зміни практично не зачепили. До новоутвореної п’ятої групи увійшли фізичні особи підприємці з доходом не більше 20 млн.грн. і кількістю працівників протягом року не більше 20 осіб одночасно. А юридичні особи, як мають протягом календарного року дохід не більше 20 млн. грн. і кількість працівників не більше 50 осіб, становлять шосту групу. Для новачків-єдинщиків ставка єдиного податку становить 7% від прибутку за умови сплати ПДВ. Якщо ж ця умова не виконується, то сплачувати треба 10% від прибутку. Такі новації розширюють можливості вибору способів оптимізації оподаткування, вважає адвокат, суддя третейського суду Юлія Божко. На думку експерта, таким чином було створено рівні конкурентні умови із суб’єктами господарювання, які працюють на загальній системі оподаткування.