ПОРТАЛ
5 січня 2015, 10:59

Перекладач


перекласти з:

перекласти на:

Антикризові покупки: у що вкладати гроші

Антикризові покупки: у що вкладати гроші

У торгових центрах столиці вже спостерігаються натовпи покупців, які хапають з полиць техніку, одяг - і не тільки на подарунки. Наприклад, у багатьох інтернет-магазинах вже немає найновіших або популярних недорогих моделей смартфонів і телефонів. Як з'ясувало «Сегодня.ua» у менеджерів цих магазинів, ажіотаж на них виріс за останні тижні: люди поспішають зробити покупки, побоюючись, що гривня ще більше обвалиться і ціни виростуть.

У що ж варто і не варто вкладати гроші під час кризи?

Виявляється, зараз краще вкладати в покупку меблів, бойлерів і літніх речей, а відмовитися - від ювелірки, уживаних авто і запасів круп.

Що варто робити

1. Купувати те, на що вже були відкладені "зайві" гроші, як у валюті, так і в гривнях. Наприклад, товари тривалого користування: меблі, кондиціонери та побутову техніку (яка була завезена по "старому" курсом долара і тому поки не подорожчала). Але важливо робити покупки за умови, що цей товар необхідний, а не припадатиме пилом.

Як розповів менеджер салону імпортних меблів Олег, у них на складі залишилася меблі для вітальні, кухні, спальні, передпокої, закуплені за курсом євро 16-17 грн. А в салоні кондиціонерів - знижки та акції: за словами менеджера Сергія, ціни вони поки не підвищували, оскільки немає попиту (не сезон), навпаки, при покупці кондиціонера дають у подарунок обігрівач. Монтаж можна зробити і навесні. Втім, обидва менеджери визнають, що ажіотажу у них поки немає. А ось бойлери російського виробництва вже подешевшали через падіння курсу рубля (але поки не в будмаркетах, а на ринках, де оборот товару швидше).

2. Можна вкласти гроші у власне здоров'я, наприклад відремонтувати зуби. Конкуренція серед стоматологів висока, і вони можуть вас пролікувати дешевше за рахунок матеріалів, закуплених за старою ціною. Наприклад, на імплантуванні одного зуба можна заощадити 1200-1500 грн, або на 25-30% вартості, а вже через пару місяців такого шансу може не бути.

3. Купуйте річний абонемент у фітнес-центр, зараз знижки на них досягають 20-30%. До того ж сплачені гроші - відмінний стимул для заняття спортом і зміцнення здоров'я, що, в свою чергу, дозволить заощадити на ліках.

4. Вигідним може виявитися вкладення коштів в освіту - в кризу ціни на нього зазвичай не ростуть, а курси підвищення кваліфікації пропонують серйозні знижки. Ви зможете недорого освоїти нову професію, підвищити професійний рівень або вивчити мову.

5. На акції та знижки в магазинах одягу можна оновити літній гардероб - ціни на торішні літні колекції впали на третину. При цьому моделі одягу майбутнього сезону, як правило, не будуть серйозно відрізнятися від попередніх.

Чого не варто робити

1. Не скуповувати "на перепродаж" побутову техніку та електроніку, особливо комп'ютери, ноутбуки, планшети, смартфони, телевізори. Вигода від продажу техніки "з рук" сумнівна, оскільки можливий і відкат курсу долара і євро, а самі моделі швидко застарівають. Проте, як нам повідомили в інтернет-магазині rozetka.ua, українці зараз купують саме нові моделі телефонів і планшетів, які імпортували по 15-16 грн/$, їх навіть не встигають завозити. "З точки зору престижу, витрати на новомодну техніку виправдані, але економічно - ні, тому що торговці відразу ж накручують на новинках подвійну ціну, але скоро вони подешевшають", - вважає президент Украналітцентру Олександр Охріменко.

2. Купівля ювелірних виробів як засобів накопичення - свідомо програшна: продати з вигодою навіть нові, з биркою і пломбою, кільце, сережки, кулон і т. д. дуже важко, адже покупець побоюється придбати підробку. Тим більше що такий товар не в дефіциті. А здати їх в скупку дорогоцінних металів можна лише як брухт (втрачаєте на вартості роботи, яка може становити від 20-25% ціни у традиційних обручок до 50% у ажурних брошок, кулонів).

3. Не варто купувати старі автомобілі, насамперед іномарки, навіть якщо за машину б/в просять дешево. І не тому, що документи можуть виявитися не в порядку - розоритеся на її утриманні та обслуговуванні. Адже така машина незабаром напевно зажадає ремонту, оригінальні імпортні запчастини влетять в копієчку, а китайські замінники довго не прослужать.

4. Закупівля про запас круп та борошна "мішками" безглузда: в них заведуться жучки, і продукти доведеться викинути. Якщо вже зважилися - беріть з розрахунку не більше 1 кг кожного продукту на кожного члена сім'ї. Виняток становлять товари, що не псуються: можна закуповувати без побоювань мило, сірники, соду, сіль, каву і чай. Також можна закуповувати алкогольні та тютюнові вироби (з 2015 на них піднімуть акциз і ціна зросте). Запасати можна і цукор, він коштує зараз по 7,7-8 грн/кг. Експерти агроринку кажуть, що навесні цукор може бути 10 грн/кг, а влітку - 12 грн і більше. На мішку вийде економія 65-100 грн.

5. Хоч це і жорстоко, постарайтеся не давати в борг знайомим, бо велика ймовірність розпрощатися з грошима, навіть якщо попросите віддати борг у валюті і візьмете розписку, завірену нотаріусом.

6. І найголовніше: не треба витрачати всі гривні, наявні в будинку, повинен бути недоторканний запас на випадок форс-мажору (хвороба, втрата роботи). Фінексперти радять тримати в заначці не менше трьох місячних доходів родини, але добре, якщо це буде навіть місячний запас (у середньому по країні - 3000 грн).