Порівняли 45 найбільших міст України за 25 критеріями, які характеризують демографічну ситуацію і безпеку життя, зайнятість, доходи й видатки населення, витрати міських бюджетів, розвиток міської інфраструктури протягом минулого року.
До п’ятірки лідерів за сумою набраних балів увійшли Київ, Хмельницький, Севастополь, Тернопіль і Дніпропетровськ. Крім Києва, до рейтингу увійшли десять міст Центральної України, серед яких – Черкаси. Ці десять міст (обласні центри Вінниця, Житомир, Кіровоград, Полтава, Суми, Хмельницький, Черкаси й Чернігів, а також Біла Церква й Кременчук ) не сильно різняться за кількістю населення (від 210 тис. у Білій Церкві до 370 тис. у Вінниці). Проте трьом з них – Хмельницькому, Білій Церкві й Вінниці – вдалося за підсумками 2011 року опинитися у десятці найуспішніших із 45-ти найбільших міст України, тоді як Чернігів і Суми зайняли місця в нижній половині рейтингу.
На 19-21-му рядках підсумкової таблиці Кіровоград (630 балів), Черкаси (624) і Полтава (616). Позитиви Кіровограда – шосте-восьме місця серед міст із невисокою заборгованістю і непоганим рівнем поточних розрахунків населення за ЖКП, більш-менш високими темпами погашення заборгованості по зарплаті й відносно низькою злочинністю.
Досягнення Черкас – п’яте місце за темпами погашення заборгованості по зарплаті й сьоме за видатками на культуру й мистецтво. А найбільший негатив – безробіття на рівні чернігівського.
Полтава на другому місці після Києва за забезпеченістю робочими місцями з гарантованою зарплатою: на кожну сотню містян припадає 40 штатних працівників підприємств, установ, організацій. Жителі Полтави посіли третє місце за показником погашення заборгованості з оплати ЖКП. Проте міський бюджет за видатками на ЖКП у перерахунку на душу населення опинився лише на сьомому місці знизу.
Рейтинг розвитку міст в 2011 році, складений "Коментарями", охоплює крім Києва, Севастополя, Сімферополя та обласних центрів всі міста, що перевершують за чисельністю населення найменший обласний центр – Ужгород, що нараховує 116,5 тис. жителів. Порівняння проводилося за 25 критеріями, що створює п`ять груп по п’ять критеріїв у кожній. Ці групи можна умовно назвати "демографічна ситуація і безпека життя", "зайнятість і доходи населення", "витрати населення", "витрати міських бюджетів на населення", "розвиток міської інфраструктури". Уже з цих назв видно, що "Коментарі" постаралися врахувати всі найважливіші аспекти розвитку міст. Для порівняння бралися дані за 2011 рік, отримані в територіальних підрозділах Держстату, МВС і безпосередньо в меріях. При цьому абсолютні показники (наприклад, в гривнях або квадратних метрах) співвідносилися з числом жителів. По кожному з критеріїв містам нараховувалися бали – від 45 за найкращий показник до 1 за найгірший; потім ці бали були підсумовані, що і дозволило отримати загальний рейтинг: чим більше балів, тим вище місце. Якщо кілька міст за якимось критерієм мали однаковий результат, їм приписувався середній бал відповідних місць, наприклад: якщо три міста ділили перші три місця за певним критерієм, вони отримували по 44 бали.