ПОРТАЛ
23 серпня 2013, 12:15

Перекладач


перекласти з:

перекласти на:

В сільгосппідприємствах області зросло виробництво м'ясо-молочної продукції

В сільгосппідприємствах області зросло виробництво м'ясо-молочної продукції

Обласну виїзну семінар-нараду провели на Чорнобаївщині, підсумувавши результати роботи галузі тваринництва за 7 місяців 2013 року та підготовки до проведення зимово-стійлового періоду утримання худоби.

Власне,Чорнобаївський район для проведення зазначеного заходу було обрано не випадково, адже саме чорнобаївські аграрії лідирують в області відповідно до комплексної рейтингової оцінки за показниками розвитку сільськогосподарської галузі, - інформують в Черкаській ОДА .

Так, за 7 місяців виробництво валової продукції в регіоні збільшилося на 4,2 %. В галузі тваринництва приріст її виробництва становить 18,1 млн. грн. або 0,5 відсотка.

В сільськогосподарських підприємствах області збільшилася реалізація на забій великої рогатої худоби в живій вазі на 9% ( +1 тисяча тонн),свиней на 26% (+3,6 тисячі тонн), виробництво молока – на 6,1 тисячі тонн (4%).

Втім, заступник голови облдержадміністрації Анітолій Івашкевич зупинився й на певних недоопрацюваннях, що мають місце в деяких районах та наголосив на необхідності забезпечити подальше нарощування виробництва основних видів продукції тваринництва.

Про підсумки роботи галузі тваринництва поінформував заступник директора Департаменту агропромислового розвитку ОДА Валерій Буркацький. Він, зокрема, наголосив, що на виконання обласних програм розвитку молочного скотарства та свинарства, нарощено виробництво продукції, виробленої в аграрному секторі економіки, в якій, зокрема, продукція тваринництва становить 61 %. Цей показник свідчить, наскільки вагомим є стан розвитку тваринницької галузі.

У всіх категоріях господарств призупинено спад поголів'я сільськогосподарських тварин та досягнуто приросту порівняно до початку року: великої рогатої худоби – майже на 21тисячу голів; з них корів - на 1 тисячу, свиней – на 28,4 тисячі.

В сільгосппідприємствах області спостерігається приріст виробництва всіх видів продукції тваринництва за виключенням яєць, виробництво яких зменшилося на 24,1 млн. штук.

За 7 місяців цього року 130 господарств збільшили виробництво м'яса, в 114 – досягнуто приросту виробництва молока.

Негативний вплив на обсяги виробництва м'яса справляють певні збої в роботі Миронівської птахофабрики, пов’язані з деякими ускладненнями з експортом продукції.

Одним із резервів нарощування виробництва м'яса, на думку Валерія Буркацького, є розвиток свинарства, чому сприятиме введення в дію свинокомплексів в Городищенському, Золотоніському, Кам’янському районах. До речі, ці комплекси укомплектовано поголів’ям, завезеним із провідних компаній країн, що мають давні традиції успішного розвитку цієї галузі: Англії, Данії, Ірландії. При належних умовах утримання та годівлі продуктивність такого поголів'я досягає 800-900 грам за добу.

За словами Валерія Буркацького, є зрушення і в молочній галузі, зокрема, підвищується продуктивність дійного стада. За попередніми розрахунками річна продуктивність досягне 5560 кілограмів молока від корови.

В кращих господарствах області: ТОВ «Прогрес» Золотоніського району, ТОВ «Кищенці» Маньківського, Корпорації «Украгротех» Христинівського, СТОВ «Світанок» Чорнобаївського районів за звітний період продуктивність корів становить 4,5 – 5,0 тисяч і більше кілограмів молока від корови. Однак у господарствах 15 районів області продуктивність корів нижча від середньообласного показника.