ПОРТАЛ
12 травня 2016, 11:32

Перекладач


перекласти з:

перекласти на:

Виробникам на замітку: в яких випадках застосування стандартів є обов’язковим

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України надало роз’яснення з питань застосування стандартів, у тому числі у зв’язку зі скасуванням у 2015 році міждержавних стандартів (ГОСТ).

Виробникам на замітку: в яких випадках застосування стандартів є обов’язковим

Зокрема, фахівці розповіли, який зістандартів: національний чи прийнятий підприємством вважати обов'язковим.

Нагадаємо, що законом встановлено два рівні стандартизації залежно від рівня суб’єкта стандартизації, що їх приймає: національні стандарти, прийняті національними органом стандартизації, та стандарти, прийняті підприємствами.

Національні стандарти застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами. Аналогічні вимоги закону і до стандартів, прийнятих підприємствами - вони також є добровільними.

Якщо розглядати питання обов’язковості стандартів у площині господарської діяльності суб'єктів господарювання, то відповідно до частини другої статті 15 Господарського кодексу України застосування стандартів чи їх окремих положень є обов'язковим для:

- суб'єктів господарювання, якщо обов’язковість застосування стандартів установлено нормативно-правовими актами;

- учасників угоди (контракту) щодо розроблення, виготовлення чи постачання продукції, якщо в ній (ньому) є посилання на певні стандарти;

- виробника чи постачальника продукції, якщо він склав декларацію про відповідність продукції певним стандартам чи застосував позначення цих стандартів у її маркуванні.

Галузеві нормативні документи також застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.

З метою забезпечення суб’єктів господарювання інформацією щодо обов’язкових вимог, викладених у стандартах, передбачено, що національний орган стандартизації забезпечує розміщення на офіційному веб-сайті текстів таких національних стандартів з безоплатним доступом до них.

Також слід зазначити, що Законом внесено зміни до частини першої статті 15 Закону України "Про захист прав споживачів", відповідно до якої виключено обов’язкову норму, яка стосується того, що інформація про продукцію повинна містити найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція.

Під час застосування стандарту, який є обов’язковим, слід також врахувати те, що стандарти містять посилання на інші стандарти, положення яких становлять разом сутність цього стандарту, і вимог таких стандартів слід також додержуватися.

ДП «Черкасистандартметрологія» пропонує виробникам співпрацю та допомогу у сфері стандартизації. Докладніше з переліком послуг можна ознайомитися на сайті підприємства, з Фондом нормативної документації тут.