При здачі в оренду такі капіталовкладення окупаються довго, розраховувати на те, щоб перепродати згодом дорожче, поки не доводиться.
Безумовно, рано чи пізно зростання цін почнеться, але перспектива ця занадто невизначена, та й невідомо, наскільки до початку зростання ще впадуть ціни. Зрештою, неабиякий вплив на інвестиційну привабливість нерухомості надають такі чинники як зростання комунальних тарифів і поступове підвищення податку на нерухомість, - відзначають експерти
Domik.ua. Вони також поділилися прогнозами, як на ринку позначиться підвищення податку на нерухомість.
Податок на нерухомість
Як відомо, з 1 липня українці протягом 2 місяців повинні будуть заплатити податок за належну їм житлоплощу, яка виходить за рамки пільгових 60 квадратних метрів загальної площі для квартири, 120 - для дому та 180 - для будинку і квартири, якими володіє одна особа. Ставка податку в Києві становить 1% мінімальної заробітної плати за кожен квадратний метр понад пільгових - 12,8 грн.
Якщо у квартири або будинку кілька власників, податкова пільга поширюється на кожного з них. Тобто, якщо сім'я з 5 чоловік володіє 150-метрової квартирою або 300-метровим будинком, і частка кожного зафіксована в правовстановлюючих документах, податок вони платити не будуть.
Однак на нерухомість, яка здається в найм, пільга не поширюється. Розглянемо саме такий випадок: скільки втратить інвестор, який купив квартиру для здачі в оренду, на всіх податках і зборах?
Припустимо, що з метою здачі в оренду була куплена однокімнатна квартира площею 35 квадратних метрів в одному зі спальних районів Києва недалеко від метро. Вартість такої квартири, якщо вона не потребує ремонту, становить сьогодні близько 40 000 доларів. Здати її в оренду можна за 6000 грн. Окупність вкладення складе близько 14 років за умови незмінної ставки оренди і валютної стабільності.
Якщо ставки податку на нерухомість залишаться на тому ж рівні, що і в цьому році, власнику такої квартири турбуватися нема про що: при річному доході в 72 000 грн в 2016 році податок для нього склав би всього 448 грн, в 2017-му він заплатить за 2016 р. 507 грн. Якщо ж у 2017 році ставка зросте до 3% при мінімальній заробітній платі в 1450 грн, платити доведеться вже 43,5 грн за квадратний метр або 1522 грн за квартиру в рік.
Податок на дохід
Але і в цьому випадку податок на нерухомість термін окупності збільшує незначно. Куди більше на ньому позначається 18% податок на дохід, який повинні платити, але якого уникають орендодавці. При оплаті орендодавцем всіх податків термін окупності інвестиції зростає на три роки і більше. І що в цей час відбуватиметься з цінами на нерухомість, невідомо.
Очевидно, що при такій ставці податку всі доходи від оренди і далі залишатимуться в тіні, а це погано і для бюджету, і для самих орендодавців, і для орендарів. Оскільки орендарі сьогодні мають право на субсидію, якщо знімають квартиру офіційно. Набагато вигідніше для всіх було б істотне зниження ставки податку.
Всі - в ОСББ
Крім того, на ринку нерухомості гряде інша реформа - як відомо, з 1 липня будинки в Україні передадуть в управління власників квартир, і всі загальні приміщення їм тепер доведеться утримувати і ремонтувати за свій рахунок. Це також збільшує витрати на амортизацію квартир і, отже, термін окупності. Правда, столична влада пропонує відстрочити передачу будинків, які обслуговуються ЖЕКами, на баланс ОСББ, але чи буде реалізовано цю пропозицію, поки невідомо.
Спекулятивний податок
До всього іншого варто додати, що якщо інвестор захоче продати куплену квартиру раніше, ніж через три роки після покупки, йому доведеться заплатити ще й так званий спекулятивний податок.
В європейських країнах умови аналогічні, але ринок нерухомості і валюта куди більш стабільні. Українці ж до таких умов поки не адаптувалися, і вже не поспішають, як кілька років тому, вкладати заощадження в нерухомість.