Національний банк України продовжує коригування вимог з формування банками обов’язкових резервів.
З цією метою правління НБУ прийняло постанову від 19.09.2013 № 371 "Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку", яка набирає чинності з 30.09.2013.
Відповідна постанова передбачає збільшення з 5% до 7% нормативу обов’язкового резервування за довгостроковими коштами і вкладами (депозитами) юридичних та фізичних осіб в іноземній валюті. Нормативи обов’язкових резервів за іншими залученими коштами не зазнали змін.
Також передбачено оптимізацію активів, які банки можуть зараховувати в покриття обов’язкових резервів. Так, з 30.09.2013 до їх переліку банки зможуть зараховувати:
придбані ними облігації внутрішніх державних позик в іноземній валюті у розмірі 10% їх балансової вартості в гривневому еквіваленті (раніше враховувалися в розмірі 10% від номінальної вартості);
довгострокові облігації внутрішніх державних позик у національній валюті з терміном обігу (відповідно до умов первинного випуску) понад 3 600 днів у розмірі 100% їх балансової вартості (раніше в покриття обов’язкових резервів не враховувалися);
залишки коштів, які перебувають на рахунках банку 1500 "Кореспондентські рахунки, що відкриті в інших банках" та 1502 "Кошти банків у розрахунках", відкритих у ПАТ "РОЗРАХУНКОВИЙ ЦЕНТР З ОБСЛУГОВУВАННЯ ДОГОВОРІВ НА ФІНАНСОВИХ РИНКАХ", у розмірі 100%.
За словами заступника директора Генерального департаменту грошово-кредитної політики Олександра Арсенюка, дія постанови матиме багатоаспектний вплив на стан грошово-кредитного ринку.
По-перше, відповідні заходи дадуть змогу оперативно збалансувати стан ліквідності банківської системи в період певних сезонних коливань попиту та пропозиції на гроші. Окрім цього сприятиме дедоларизації економічних відносин у країні та розвитку фондового ринку.