Протягом тижня регіональні управління та громадські організації підготують пропозиції щодо покращення стану річки Рось з метою їх розгляду на міжвідомчій нараді на рівні Мінприроди. Нагадаємо, минулого тижня ОДА спрямувала на Міністерство екології та природних ресурсів України лист з пропозицією вирішення цієї проблеми спільно з представниками Держводагентства України, Басейнового управління водних ресурсів р. Рось, профільних структур Черкаської та Київської областей.
Під час же наради в обласній адміністрації обговорили ймовірні шляхи порятунку річки, її гідрологічний та санітарний стан, причини замулення, порядок експлуатації водосховищ та ін.
За словами керівника Корсунь-Шевченківського району Василя Клименка та міського голови Олександра Гайдая, з кожним роком стає все складніше очищувати річку, а рівень води в місці водозабору знизився з 7 до 2 м. При цьому водозабори питного водопостачання в басейні Росі забруднюються стічними водами підприємств, що негативно впливає на якість питної води. Про це свідчать лабораторні дослідження, інформують у Черкаській ОДА.
Як зазначають фахівці, на теперішній стан річки впливає і середньорічна температура, що підвищилась на 2 градуси, і мала кількість опадів, також неправильна експлуатація Корсунь-Шевченківського та Стеблівського водосховищ. Окрім цього, людський фактор, зокрема забудова берегів значною кількістю містків, що належать прилеглим домогосподарствам та ін. Утім проблема є комплексною, вирішення якої потребує значного фінансування.
За словами першого заступника голови облдержадміністрації Віталія Коваля, в управлінні екології спільно з представниками громадськості розробили Обласну програму охорони навколишнього природного середовища на 2016-2020 роки, затверджену рішенням обласної ради від 03.06.2016.
– У ній передбачено комплекс заходів щодо відновлення та підтримки сприятливого гідрологічного режиму і санітарного стану річки Рось в Корсунь-Шевченківському районі, – зауважив Віталій Володимирович.
– Загальна вартість реалізації запланованих заходів – 1 млн 300 тис. грн. Очевидно ми розраховуємо і на кошти природоохоронного фонду, тож при розгляді проектів наступного року, сподіваємося ця пропозиція матиме схвальне рішення комісії.
Водночас голова наукової ради обласної організації «Всеукраїнська екологічна Ліга» Геннадій Столяренко запропонував варіанти, що сприятимуть покращенню стану питної води вже зараз. Зокрема: збудувати перед водозабором міста Корсунь-Шевченківський біологічні очисні споруди, а також замінити піщані фільтри на вугільні.