Надмір солі натрію в організмі спричиняє низку хвороб – від гіпертонії та інсульту до остеопорозу. Черкащани споживають утричі більше солі, ніж рекомендує ВООЗ. Тому лікарі б’ють на сполох, а громадські активісти пропонують альтернативу традиційній солі.
Кожен українець щодоби споживає 10-15 грамів солі. Це катастрофічні цифри, констатують лікарі. Адже згідно з рекомендаціями ВООЗ, доза солі щодня має не перевищувати 5 грамів. Серед європейський країн таке споживання лише на Кіпрі.
«Сіль належить до найважливіших факторів, які спричиняють артеріальну гіпертонію, інсульти, інфаркти, рак шлунка або остеопороз. Отже можна - а навіть потрібно - бити на сполох, застерігаючи споживачів, що сіль це зовсім не наш союзник, а тихий і підступний вбивця», - говорить професор Мирослав Ярош, директор Інституту Продуктів і Харчування у Польщі.
Основна небезпека солі в тому, що вона містить багато натрію, який накопичується в організмі і руйнує його. Однак відмовитися від солі більшості складно через наші харчові звички.
Черкаський громадський активіст та підприємець Олександр Романенко пропонує альтернативу – сіль зі зниженим умістом натрію та збагачену калієм, а також іншими корисними мікроелементами – магнієм, селеном, хромом, цинком, йодом тощо.
«Калій, якого за звичай, не вистачає в харчуванні, потрібен для роботи серця та судин. Також ми збагатили наші сольові суміші
SOLENA рідкісними мікроелементами, яких нам часто бракує. Завдяки цьому продукту можна зменшити споживання шкідливої солі на третину. при цьому не змінюючи своїх харчових звичок і смаку улюблених страв. Адже в складі сольової суміші 30% натрію замінено на калій», – розповів директор ПП «Венд» Олександр Романенко.
Кухонна сіль (хлорид натрію) присутня майже в кожній страві і більшості напівфабрикатів та готових продуктів харчування. З них ми засвоюємо від 40 до 80 процентів. А якщо сіль додавати під час приготування і досолювання за столом - то від 20 до 60 процентів. Тому краще харчуватися вдома.
Скоротивши споживання солі до 6 грам на добу, можна зменшити число серцевих нападів на 24 відсотки, а інфарктів на – 18 відсотків.
Як показав досвід Фінляндії, зменшення вживання солі з 15 г до 9г на добу сприяв зменшенню смертності від серцево-судинних захворювань в 7 разів та збільшенню тривалості життя на 13 років.
Досягти таких результатів фінам також допомогла сіль із зменшенним вмістом натрію та збагачена калієм, яка випускається в Фінляндії з 1972 року.
Отже, заміна звичайної солі на сіль із зменшеним вмістом натрію та збагачену калієм дає надію зберегти своє здоров’я на багато років.