Ярема Ковалів, голова Державного агентства рибного господарства України, розповів
delo.ua, скільки необхідно інвестувати в будівництво ферми з вирощування риби або креветок, а також про шляхи фінансування середнього і малого бізнесу, який має намір вирощувати рибу.
На аквафермах можна вирощувати будь-які види риби. Крім того, можна займатися виробництвом і морських продуктів. Наприклад, вирощувати ракоподібних або молюсків. В Україні вже є позитивний досвід вирощування устриць - один з підприємців за 1,5 року виростив і реалізував майже 20 тонн. Виробляють в в Україні і чорну ікру. У минулому році 3 підприємства спільно виробили 600 кг ікри, в 2016 році ринок може дати близько 800 кг. При цьому, без урахування торгових мереж, тільки в ресторанах України за рік продається близько 1 тонни чорної ікри. Ємність ринку ще дає місце для зростання виробництва.
Виникає питання, скільки коштує будівництво рибної ферми? Для того, щоб в умовах традиційної аквакультури виростити 120 тонн коропа, треба інвестувати в ферму $ 400 тис.
Будівництво ферми з вирощування форелі в фермеру обійдеться $ 1,5 млн. Інвестиції повністю повернуться через 2,5-3 роки і принесуть близько 20% річних.
Для того, щоб виростити 100 тонн тиляпію, потрібне приміщення 2000 кв.м і інвестиції в $ 500 тис. Повернення вкладень через 2,5 року, прибутковість в 38% річних роблять цей напрям привабливим для людей, які хочуть диверсифікувати свій бізнес.
Де знайти гроші на аквафермерство
По-перше, інтерес до українського бізнесу є у європейців. Головна умова - мінімум бюрократії і захищеність інвестицій (прогнозовані відносини з державою). На початку квітня в Україні приїжджав Почесний Президент федерації аквакультури Франції Патріс Астр і 2 тижні вивчав рибогосподарські можливості водойм України. Французам цікаві придунайські водойми Одеської області. Кінцева мета французів - підприємство з вирощування риби, а також будівництво заводу з переробки.
Друге джерело фінансування - Європейський Інвестиційний Банк. У грудні 2015 року між Україною та ЄІБ був укладений договір про виділення українському агрокомплексу 400 мільйонів євро, частина з яких передбачена безпосередньо на "водне господарство та рибне господарство", на кредити для малого та середнього бізнесу. Сподіваюся, цей договір буде ратифікований ВР найближчим часом і українські підприємці отримають можливість отримувати кредити для розвитку бізнесу вже в 2016 році.
Ще один ефективний інструмент фінансової підтримки українських фермерів - спецфонд рибного господарства. Сьогодні проект фонду проходить узгодження в "міністерствах і кабінетах".
Принцип такий: "фінансування галузі відбувається за рахунок коштів, які генерує сама галузь". Для розвитку рибного господарства, а саме програм зариблення, меліорації, державних програм підтримки підприємців використовуються кошти "з галузі". В Україні це можуть бути кошти від штрафів за браконьєрський вилов, компенсація за проведення днопоглиблювальних робіт, плата за промисловий вилов риби, кошти від приватизації державних підприємств.
Ідея створення такого Спецфонду вже обговорювалася і отримала підтримку з боку представників ЄС і рибальських громадських організацій.
Більше ідей в розділі
«Бізнес-ідеї».